Haberler

Ukraynalı öğrenciler Erdoğan’ın cazibesine dayanamadı

Başbakan’ın ismini taşıyan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, yurtdışından gelen öğrencilerin akınına uğradı. Üniversiteye bu yıl 28 ülkeden 450 eğitim almak için başvurdu. 200 öğrenciyi değişik fakültelere yerleştiren üniversite, 250 öğrenciyi de yedek olarak kaydetti.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz, Rize Üniversitesi’nin isminin Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak değişmesinden sonra yabancı öğrencilerin üniversiteyi tercihinde ciddi artışlar olduğunu söyledi. Rektör Yılmaz, kayıt için müracaat eden yabancı öğrencilerin dağılımında; Müslüman ülkelerle birlikte Türk Cumhuriyetleri ve Avrupa devletlerinden öğrencilerin aynı ağırlıkta olduğunu kaydederek şunları söyledi:

“En fazla öğrenci Gürcistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’dan müracaat etti. Afganistan, Almanya, Azerbaycan, Bulgaristan, Endonezya, Filistin, Fransa, Gürcistan, Hollanda, Irak, İran, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Madagaskar, Moğolistan, Moldova, Norveç, Pakistan, Rusya, Sırbistan, Suriye, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan’dan eğitim için üniversitemize müracaat eden 450 öğrenciden 200’ünü not durumlarına göre ilgili fakülte ve yüksekokullara yerleştirdik. Diğer öğrencileri de yedek olarak kaydettik. Gelecek yıl ülkelerde tanıtımımızı yaparak daha fazla öğrenciyi Rize’ye getirmeyi hedefliyoruz. Yerleşen öğrenciler, üniversitede bir yıl okuduktan sonra ülkelerine gidip bizim sahip olduğumuz imkânları ve üniversitemizi tanıtacaklar. Üniversite olarak artık dünya üniversiteleri arasında yer alma yolunda ilerliyoruz. Hedefimiz önümüzdeki beş yıl içinde yabancı uyruklu öğrenci sayısını iki bine çıkarmak.”

HIZIR İLYAS YILDIRIM | RİZE – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu