DünyaHaberler

[FOTO GALERİ] Putin kuş oldu turnalarla uçtu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Sibirya’da yaşayan beyaz turnaların neslini korumak için hazırlanan “Umut Uçuşu” projesinde yer aldı ve özel planörle birlikte uçtu. Siyah kuşak judo derecesi olan Putin’i denizin dibine dalarken, balık tutarken, Formula 1 aracı ya da savaş uçağı kullanırken görmeye alaşık dünya kamuoyu için Rus liderin turnalar gibi uçması sürpriz olmadı.

Nesli tükenen hayvanların korunmasına yönelik Rusya’da oluşturulan Kırmızı Kitap’ta yer alan turnalarla birlikte uçan Putin, kuşlara “daha parlak ve aydınlık” bir geleceği gösterdi. Arktik halkaya yakın Yamala Nenetski özerk bölgesinde Salerhard kenti, Kuşevat yaban kuş bakım ve sağlık merkezinde kuşların göç yollarını bulmalarına yardımcı olunuyor. Putin de proje çerçevesinde turnaların önünden uçarak onlara liderlik yaptı.

Putin proje çerçevesinde üç kez uçuş yaptı. İlkinde aracın kullanımı ile ilgili tecrübe edindi. Diğer ikisinde ise kampanyaya destek amacı ile görüntü verdi. Rusya liderinin ikinci denemesinde sadece bir kuş kendisini lider olarak görerek takip etti.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu