Haberler

BM gözlemcileri: Trimse’de muhalifler hedef alındı

BM gözlemcileri, 12 Temmuz’da yüzlerce insanın katledildiği Trimse köyünde incelemelerde bulundu. Sivil ve askeri uzmanlardan oluşan heyet, yakılmış ya da yıkılmış 50’den fazla evde inceleme yaptı; kan birikintileri ve beyin parçaları tespit etti.

BM gözlemcilerinin görüştüğü 27 köylünün tamamı saldırıların perşembe günü sabaha karşı başladığını, bombalamaların ardından kara birliklerinin köye girdiğini söyledi. Ev ev arama yapan askerler erkeklerin kimliklerini göstermelerini istedi. Kimlik kontrolünden sonra erkeklerin büyük bölümü öldürüldü bazıları da askerler tarafından köyden götürüldü. BM gözlemcileri, saldırılarda saf değiştiren askerler ile muhalif aktivistlerin hedef alındığı sonucuna vardı. Top ve havan toplarıyla yapılan saldırıların ardından hafif silahlarla hedef gözeterek katliam devam etti. Hür Suriye Ordusu liderlerinden Salih el Subai’nin öldürüldüğü, bir doktor ve çocuklarının da evlerine isabet eden havantopu sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

BM gözlemcileri, köyde kaç kişinin katledildiğiyle ilgili net bilgiye ise ulaşamadı.

BM Suriye Gözlem Misyonu, hükümetin yerleşim birimlerinde ağır silahlar kullanmaya son vermesini ve sivil kayıpların azaltılması için her türlü önlemi almasını istedi. BM gözlemcileri, her iki tarafa da şiddeti bırakarak barışçıl geçiş süreci için çalışmaları çağrısı yaptı.

HAMA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu