Haberler

Başbakan 3 çocuğu olana toplam 25 bin 200 dolar verecek

Karadeniz havzasının kalabalık ülkelerinden Ukrayna nüfus düşüşün önüne geçmek için ekonomik darlığa rağmen doğum yardımlarını arttıracak.

Çocuk yardımı konusunu Bakanlar Kurulu toplantısına taşıyan Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov, bugünkü toplantıda doğum yardımlarını daha da arttıracağını söyledi.

Azarov, birinci çocuk için yapılan maddi yardımın yılsonuna kadar yaklaşık 3 bin 600 dolar, ikinci çocuk için 7 bin 200 dolar üçüncü ve daha fazla çocuk için 14 bin 400 dolara kadar yükselteceklerini söyledi. Böylelikle 3 çocuğu olan bir aile devletten yaklaşık toplam 25 bin 200 dolar yardım alacak.

Doğumların büyük bir kısmı normal doğum olarak gerçekleştiği Ukrayna’da devlet hastaneleri doğum için herhangi bir ücret talep etmiyor.

Hâlihazırda Ukrayna’da devlet ilk çocuğa yaklaşık 2 bin 500, ikinciye 5 bin üçüncü çocuğa ise 10 bin dolara varan teşvik veriyor. Asgari ücretin 120 dolar seviyesinde olduğu ülkede vatandaşlar bu teşvikleri az bulduğu için nüfus oranı düşmeye devam ediyor.

Bağımsızlığın kazanıldığı 1991’de yaklaşık 52 milyon olan Ukrayna nüfusu, aradan geçen süre içinde 46 milyona kadar geriledi.

‘ÇOCUĞU OLMAYANLARDAN VERGİ ALALIM’
Öte yandan geçtiğimiz günlerde iktidardaki Bölgeler Partisi (PR) milletvekillerinden Yaroslav Suhiy ve Katerina Lukyanova, 30 yaşına gelip de hala çocuk sahibi olmayan vatandaşların gelirinden yüzde 17’lik vergi alınmasını öngören bir kanun tasarısını parlamentoya sunmuştu.
YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu