Haberler

[VİDEO] Resmi dil tartışması Ukrayna Parlamentosu’nu ringe çevirdi

Yaşanan kavgalarla sık sık dünya gündemine gelen Ukrayna Parlamentosu’nda tarihi bir gün daha yaşandı. Ukrayna milletvekillerinin yumruklu ve gırtlak gırtlağa resmi dil kanunu görüşmesi Ukrayna Parlamentosu Başkanı Volodımır Litvin’i zor durumda bıraktı.

Parlamentoda ülkede resmi dilin yalnızca Ukraynaca mı, yoksa Rusçanın da resmi dil sayılması gerekir mi, içerikli kronik tartışmayı gündeme getiren kanun tasarısı görüşülmeye başladı.

Eski Başbakan Yulya Timoşenko’nun tutukluluğu nedeniyle gerginliğin hat safhaya çıktığı mecliste daha “dil” konusunda diller konuşmadan yumruklar konuşmaya başlayınca genel kurul salonu arenaya döndü.

Ukrayna Parlamento Başkanı Litvin’in “Siyasi Histeri” olarak nitelediği, “resmi dil” tartışmaları her seçim döneminde siyasi puan toplama aracına dönmüştü. Siyasi uzmanlar Bölgeler Partisi milletvekillerinin yine bir seçim öncesinde bu kanun tasarısı sunmasına şaşırmadıklarını ifade etti.

Parlamento kubbesi altındaki kavgalarda, kanun tasarısı sahibi iktidardaki Bölgeler Partisi milletvekili ve Ukrayna’daki “Rusça da resmi dil olmalı mı?” dil polemiğinin ünlü simalarından Vadim Kolisniçenko hedefteydi.

Kolisniçenko parlamentodan dışarı çıktığında da hedef olmaktan kurtulamadı. Parlamento çıkışındaki Huruşevskiy Caddesi’nde toplanan göstericiler arasından atılan bir spor ayakkabısı milletvekili Kolisniçenko’ya isabet etti.

Çıkan kavgada yaralanan milletvekilleri hastaneye kaldırıldı.

KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu