Gündem

Ukrayna’daki patlamaların arkasındaki ihtimaller (ÖZEL)

Patlamaların nedenlerine ve faillerine dair öne çıkan başlıca görüşleri anlatan Dermenci, ilk olarak ülke içindeki seviyesi kaybolan siyasi çekişmelere dikkat çekti.

Ukrayna’nın Dnipropetrovsk şehrinde 27 Nisan’da farklı çöp kutularına koyulan 4 bombanın kısa aralıklarla patlaması  sonucu 29 kişinin yaralandığı hadiseyi Kıyiv Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Dermenci, UkraynaHaber.com’a özel değerlendirdi.

Yaklaşık 15 yıldır ülkede bulunan ve birçok Ukraynaca eseri Türkçeye tercüme eden Ömer Dermenci, UkraynaHaber’e yaptığı açıklamada patlamanın arkasındaki üç-dört varyantın bütün tartışma ve yorumların özünü oluşturduğunu söyledi.

Patlamaların nedenlerine ve faillerine dair öne çıkan başlıca görüşleri anlatan Dermenci, ilk olarak ülke içindeki seviyesi kaybolan siyasi çekişmelere dikkat çekti.

İktidar yanlılarının tezini Dermenci: “Patlamaları, gündemi ve istikrarı sarsmak için muhalefet düzenlemiş olabilir. Özellikle tutuklu bulunan eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko’nun mahkûmiyeti ve Ekim 2012 seçimleri öncesi bir türlü vahdeti sağlayamayan muhalefetin gözü dönmüş ve bu yola başvurmuş olabilir.” şeklinde özetledi.

Araştırma sonuçlarına göre iktidarın çalışmalarına reyting kaybına uğradığını aktaran Dermenci saldırıyla ilgili muhaliflerin; “Timoşenko olayı nedeniyle hükümetin dışarıdaki itibarı sıfıra indi. Seçimleri gözü kesmiyor. Bu yüzden patlamaları karanlık ellere yaptırıp suçu muhalefete atacak. Bu yolla demokratik hakların askıya alınmasını sağlayacak. Muhalefet günah keçisi olacak.” şeklinde açıklamalar yaptığını belirtti.

Bu patlamaların geçmişte; Makiyivka ve Harkiv’deki bombalı mafya atışmalarının devamı da olabileceğini ifade eden Dermenci; “Özellikle iki hafta öncesi, bu şehrin ünlü işadamı Gennadiy Akselrod’un öldürülmesi ve o hadisenin hemen öncesinde işadamlarına düzenlenen saldırılar kentteki kriminal tansiyonun arttığını gösteriyor. Böyle bir tedhiş saldırısıyla bir grup diğerine gücünü göstermiş olabilir. Sovyet sonrası ülkelerdeki mafya spesifiği böyle bir total hücumu ihtimaller arasına sokuyor. Bu yüzden Ukrayna İçişleri Bakanı sözcüsü Volodımır Polışçuk, işadamlarının güvenliğinin artırıldığını vurgulamayı ihmal etmedi” şeklinde değerlendirdi.

Komplo teorilerine de değinen Dermenci, Bağımsız Milletvekili Taras Çornovil’in ülkede yayın yapan ERA Radyosu’na verdiği demeçte saldırıları komşu ülke Rusya’nın yapmış olabileceğini söylediğini aktardı.

Milletvekili Taras Çornovil; Avrupa Futbol şampiyonası, yeni dış ilişkiler yoluyla gaz anlaşmaları gibi argümanlarla gücünü koruyan hükümeti yıpratmak için Rusya’nın bazı organları böyle bir yola tevessül etmiş olabileceğini iddia etmişti.

Ülkede Sovyetler döneminde Afganistan’da savaşmış ve halen savaşmak isteyen tiplerin de olduğuna dikkat çeken Dermenci, Ukrayna güvenlik güçleri önümüzdeki günlerde zanlıları bulmasının gündemi sakinleştireceğini söyledi.

Yunus Erdoğdu – Kıyiv

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu