Haberlerİş Dünyası

Kiev’deki Türk, Alman ve İtalyan işadamları buluştu

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ilk kez Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD), Alman Ukrayna İşadamları Derneği (DWK) ve İtalyan Ukrayna İşadamları Derneği (AIU)’nin üyeleri ortaklaşa bir etkinliğe imza attı.

Dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında yer alan; Türkiye, İtalya ve Almanya’dan, Ukrayna’ya yatırım için gelen işadamlarını Amerikan mutfağıyla bilinen Arizona Restoran’da buluştu. Davetli işadamlarına TUİD üyesi restoran işletmecileri tarafından Türk baklavası da ikram edildi.

Daha önce TUİD’in öncülüğünde dernekler ve toplumlar arasındaki ilişkileri geliştirmek için imzalanan protokoller çerçevesinde gerçekleştirilen etkinlik yalnız Ukrayna’da önemli yatırımları bulunan üç ülkeye mensup işadamlarını değil, çok sayıda Ukraynalı girişimci ve profesyoneli de bir araya getirdi.

DWK Yönetim Kurulu Başkanlığı ve E-On Ruhrgaz Ukrayna Temsilciği görevlerini yürüten Enke Gilmar, Cihan Haber Ajansı (Cihan)’na etkinliğe ilişkin yaptığı açıklamada;

“Türk ve İtalyan dostlarıyla bir arada olmaktan mutluyum. Bölgede hızla gelişen ekonomisiyle Türkiye, güçlü sanayisi ile İtalya ve pek tabii Alman sermayesinin Ukrayna’nın ekonomik kalkınması ve refahı için önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

AIU Başkanı Giuseppe Mansci ise TUİD’in inisiyatifiyle bu hoş etkinlikte AIU ve DWK heyetlerinin bir araya geldiğini söyledi. İtalyan işadamı Giuseppe Mansci Cihan’a yaptığı açıklamada bu tür organizasyonların bundan sonra da devam edeceğini, bir sonraki etkinliği düzenlemeye İtalyanların talip olduklarını belirtti.

“TÜRKİYE’YE GIPTAYLA BAKIYORLAR”
Etkinliği Cihan’a değerlendiren TUİD Yönetim Kurulu Başkanvekili Burak Pehlivan ise;  “Ukrayna’da ilk kez düzenlenen bu etkinliğin başka ülke işadamları derneklerine de örnek olacaktır. Ukrayna’daki Türk, İtalyan ve Alman işadamlarının, profesyonellerinin sosyal, ticari ve ekonomik işbirliğinin önemli bir sinerji oluşturacağına inanıyorum. Her üç dernek yönetimlerinin karşılıklı ilişkileri daha sıklaştırma kararı aldık. Bu gibi etkinliklerin önümüzdeki dönemde daha da gelişerek devam edecek” diye konuştu.

İtalya ve Almanya’nın kendilerinin 8 yıllık dernekçilik tecrübesinden istifa ettiğini söyleyen Pehlivan, Alman ve İtalyan işadamlarının ise kriz ortamındaki ülkede Türk işadamlarının faaliyetlerini aralıksız sürdürmelerine gıptayla baktıklarını belirtti.

Üç ülkenin yatırımcısını bir araya getiren etkinlikte işadamları keyifli ve sıcak bir ortamda sohbet etme imkanı buldu.

E-On Ruhrgaz, Arzinger, Uni Credit, Basf, Würth, Puma, AXA, Viko, Terex, PWC, Credit Agricole, Raifeissen Aval Bank, Adopen ve Adidas gibi dünyaca ünlü firmaların üst düzey yöneticilerinin katıldığı geceye Ukrayna basını da ilgi gösterdi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu