Haberler

Ukraynalı gurbetçinin parası yabancı yatırımını yakaladı

Ukraynalı gurbetçilerin geçen sene ülkelerine kazandırdıkları, dövizin doğrudan gelen yabancı yatırım hacmine yaklaştığı kaydedildi. Uzmanlara göre bu durum dünya genelindeki mali kriz ve bozulan yurtiçi yatırım iklimi nedeniyle ülkedeki yabancı yatırımcı sayısının azaltmasından kaynaklanıyor.

Ukrayna Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, 2011’de Ukraynalı gurbetçilerin yurtdışından memleketlerindeki bankalara gönderdiği para yüzde 19,7 oranında artış göstererek 7 milyar 20 milyon dolara ulaştı. Gurbetçilerin gönderdiği rakam Ukrayna’ya doğrudan yatırım yapan yabancı yatırımcıların toplamına yani yaklaşık 7 milyar 200 milyon dolar seviyesine yaklaştı.

Ukraynalı gurbetçilerin yoğun olarak yaşadığı ülkeler arasında: Rusya, ABD, Almanya, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve İtalya geliyor.

Öte yandan Ukraynalı gurbetçilerin yoğun olarak yaşadığı ülkelerden gelen para transferlerinde artış görülürken, İngiltere’den gelen para akışında düşüş gözlemlendi.

Bununla birlikte ülkeye resmi ve gayri resmi para akışının yüzde 30 Ukraynalı gurbetçilerin en çok bulunduğu Rusya’dan gerçekleşiyor.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu