Haberler

Ukrayna ve Çeçenistan Müftüleri işbirliği anlaşması imzaladı

Ukrayna Müftülüğü ile Çeçenistan Müftülüğü arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Dini eğitimde işbirliğini kapsayan anlaşma; başkent Kiev’deki Ar-Rahma Camii’nde Ukrayna Müftüsü Şeyh Ahmed Tamim ve Çeçenistan Müftüsü Sultan Hacı Mirzayev tarafından imzalandı. İmza törenine; Ukrayna devlet kurumları temsilcileri, yabancı ülkelerin büyükelçileri, Çeçenistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Sözcüsü Alvi Kerimov, Ukrayna ve Çeçen din adamları katıldı.

Taraflar; Ukrayna ve Çeçenistan’da İslami eğitimi veren kurumlarda öğrenim gören gençlerin değişimi ile birlikte; dini konularda aşırıcılığa giden; Vahhabi ideolojisi, Panislamizm yayan Hizb-ut Tahrir ve Müslüman Kardeşlere karşı mücadele etme kararı da aldı. İmza töreni akabinde Müftü Tamim anlaşmanın hayırlı olması için dua etti.

Cihan Haber Ajansı (Cihan)’na açıklamada bulunan Tamim: “Ehlisünnet ve cemaat çizgisinde İslami geleneksel değerlerini ve atalarımızın ahlaki değerlerini korumak için birbirimizin tecrübelerinden istifade edeceğiz. Ekstrem, radikal ve terör virüslerini etkisiz hale getirmek için koordineli bir şekilde mücadele edeceğiz” dedi.

‘MÜSLÜMAN TOLERANSLI OLMALI’

Cihan’a özel konuşan Mirzayev ise Müslümanlar arasında ahlaki değerlerin yaygınlaşması gerektiğini vurguladı. Mirzayev; “Müslümanlar toleranslı olmalı ve insanların dinine bakılmaksızın tüm insanlara karşı saygı duymalı. Bizler insanların ahlakı değerlerini İslam eğitim yolu ile yükseltmeye çalışacağız” diye konuştu. Sultan Hacı Mirzayev radikalizm ve aşırılığı yayan Hizb-ut Tahrir ve benzeri aşırı akımlara karşı olmak gerektiğini dile getirdi.

UKRAYNA’DA MÜSLÜMANLARIN ORANI YÜZDE 1’DEN AZ

Ülkede faaliyet gösteren Orta Doğu Çalışmaları Merkezi verilerine göre yaklaşık 47 milyon nüfuslu Ukrayna’da 400 bine yakın Müslüman bulunuyor.

Müslüman nüfusunun ülkede yüzde 1’den düşük olmasına rağmen, aralarında Kırım Tatarlarının Müftülüğü de olmak üzere faaliyetleriyle öne çıka 6 farklı müftülük bulunuyor. Müslüman nüfusunun en sık bulunduğu bölge ise Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu