Haberler

Femen: “Allah bizi çıplak yarattı”

Dünya çapında kadın haklarını savunarak bir ‘kadın devrimi’ yapmak için yola çıkan Ukraynalı kadınların kurduğu FEMEN’in maskesi düştü.

Türkiye dâhil birçok ülkede yaptıkları çıplak eylemlerle hem basının hem de kamuoyunun dikkatini çekmeyi başaran FEMEN aktivistleri dün Fransa’nın başkenti Paris’in simgesi Eyfel Kulesi’ni arkalarına alarak ‘İslam karşıtı’ bir eyleme imza attı.

İranlı Hukukçu Meryem Namazi, Ünlü Libyalı artist Darina Al Jondy ve Arap asıllı ünlü Fransız Feminist Safia Lebdi’yi de saflarına katan Ukraynalı kızlar, Müslüman kadınlarını İslam’ın kurallarına karşı çıkamaya soyunarak zafer kazanmaya davet etti.

Yayınladıkları basın bülteninde Fransa’yı ‘İslam Terörü’ mağduru olarak gösteren FEMEN’e, Paris polisinin Fransız kalması dikkat çekti.

Basının ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği protesto gösterisini polis baskısı olmadan gayet rahat bir şekilde yapan FEMEN üyelerinin çarşafları çıkarıp yarı çıplak halde; “Allah bizi çıplak yarattı”, “Çıplaklık özgürlüktür,” “Müslüman kadınlar haydi soyunalım,” “Kadınım, obje değilim” ve “Laiklik, özgürlük” yazılı dövizler açıp sloganlar atmasıyla başladı.

Vücutlarına Hilal ve Yıldız gibi İslami objeleri çizen eylemciler ağızlarındaki baklayı “Şeriata Hayır” diyerek çıkarttı.

UKRAYNALI KADINLAR FEMEN’E TEPKİLİ
Yurt dışına açılan FEMEN son zamanlarda kendi ülkesindeki eylemlerde zor günler yaşıyor. FEMEN karşıtları Ukraynalı kadınlar da FEMEN eylemlerine gelerek; “Gidin siz internette soyunun çocukları eğlendirin” eylemleri yapıyor.

Kendi ülkesinin kadınlarından tepki alan FEMEN eylemlerinin yerini ve saatini gizli tutmaya çalışıyor.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – UKRAYNA HABER

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu