Haberler

Eski başkan Kuçma BDT’yi gömelim dedi

Ukrayna’nın ikinci Devlet Başkanı Leonid Kuçma (1994-2005) Bağımsız Devletler Topluluğu’nun (BDT) bir dönem kendi misyonunu ifa etmiş olsa da şimdiki şartlarda güncelliğini yitirmiş bir kurum olduğunu söyledi.

Cesaretimizi toplayıp BDT için bir “Fatiha okumalıyız”, diyen Kuçma devamla, “Bu kuruma teşekkür edip, zamanında iyi, faydalı şeyler yaptın. Ama bugünkü duruma bir bakalım: Sorun olarak ne varsa artık ikili görüşmelerle hallediliyor” şeklinde konuştu.

BDT NE OLA Kİ DİYENLER İÇİN!
Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) 8 Aralık 1991 yılında Belovejskaya Puşşa’da Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Beyaz Rusya Bağımsız Devletler Topluluğu’nun oluşturulması anlaşmasını imzalayarak Sovyetler Birliği’ne son verdiler. 21 Aralık 1991 yılında Baltık Devletleri ve Gürcistan hariç, tüm eski Sovyetler Birliği Cumhuriyetleri bu anlaşmayı imzaladılar.

Daha sonra 1993 yılında Gürcistan da bu anlaşmayı imzalamıştır. Üye ülkeler sırasıyla; Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Tacikistan, Rusya Federasyonu ve Ukrayna (de facto) devletleridir.

2005 yılında Türkmenistan tam üyelikten çıktı ve gözlemci üye oldu ve artık BDT’nin mekanizmalarında ve faaliyetlerinde yer almamaktadır.

2008 Güney Osetya Savaşı ile başlayan ve Rusya ile aralarında çıkan savaş sonrası Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Bağımsız Devletler Topluluğundan (BDT) çıkmaya karar verdiklerini açıkladı. 15 Ağustos 2008 yılında Gürcistan Meclisi, Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan ayrılma kararını onayladı ve ayrıldı. Gürcistan’ın Bağımsız Devletler Topluluğu üyeliği resmen 17 Ağustos 2009 yılında sona ermiştir.

BDT pazarı yaklaşık 240 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük pazarları arasında yer almaktadır.

ULYANA DERMENCİ | WWW.UKRAYNAHABER.COM

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu