Haberler

‘Ukrayna 135 çeşit vergi ile dünya lideri’

Ukrayna’nın vergi kalemi sayısında dünyada bir numara olduğu iddia edildi. Ukrayna Analitik Merkezi Başkanı Oleksandr Ohrimenko, yaptığı açıklamada; “Dünya Bankasının 2011 verilerine göre, 135 vergi kalemi sayısı ile Ukrayna’nın açık ara dünyada birinci çıktı.” dedi. 135 vergi çeşidinin dünya rekoru olduğunu iddia eden Oleksandr Ohrimenko, vergilerin miktarları ile vergi çeşitlerinin karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

Ohrimenko, çıkan manzaranın son yıllarda Ukraynalı yöneticilerin sık tekrarladığı “ekonominin serbestleştirilmesi ve vergilerin basitleştirilmesi” sloganlarının gölgesinde daha anlamlı göründüğünü söyledi.

Vergi çeşidi reytinginde ikinciliğin 113 farklı vergi kalemiyle Romanya’nın olduğu belirtildi. Romanya’yı ise 72 çeşit vergi toplayan Jamaika takip ediyor. En az vergi çeşidi Hong Kong’da, sadece 3 çeşit vergi bulunuyor.

4 çeşit vergi toplayan ülkeler ise; Gürcistan, İsveç, Norveç; Singapur. Fransa’da 5 kalem vergi bulunurken 7 çeşit vergi toplayan ülkeler ise; İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Portekiz ve İspanya. Finlandiya’da 8 kategoride vergi toplarken ABD’de ise bu sayının 11 olduğu bildirildi.

KİEV | CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu