Haberler

Yeni kanun çıktı Ukrayna gümrüklerini allak bullak oldu

Her şey Ukrayna ceza kanunundaki “iyileştirme” amaçlı değişiklikle başladı. Mali suçlarda “insanileştirme” sloganı ile yapılan değişik gümrüklerdeki akışı allak bullak etti.

Sovyet yıllarından kalması ve en küçük ihlal durumunda hapis cezasını öngörmesi nedeniyle yasanın  “Gümrükler Kanunu” kapsamındaki 352. Madde de yenilendi. 352. Maddenin yeni hali, Ukrayna gümrüğünden geçirilen mal, yapılan gümrük beyanındakine uygun değilse, hem yüke hem de nakliye aracına el konulmasını,  ayrıca geçirilmek istenen malın değerinin bedeli kadar ceza kesilmesini öngörüyor.

Nakliye şirketleri bu konuda Gümrük İdaresi ile yapıcı bir işbirliğinin gerektiğini, bu nedenle yolcu ve kargo taşıyıcılarının aralarında organize olduklarını söyledi.

Ancak Ukrayna Nakliyeciler Birliği (UTS) başkanı L. Kostüçenko ve Ukrayna Uluslararası Hava Kargo Şirketleri Derneği (AsMAP) başkanı Y. Kuçınskiy, şimdi bile uluslararası nakliyeciler Ukrayna’ya mal yüklemiyorlar, Odesa ve İliçivsk limanları üzerinden çalışmayı bıraktılar, Ukraynalı nakliyeciler artık sipariş bile alamıyorlar, şeklinde konuştular.

Bilindiği gibi, Ukrayna ceza kanunundaki “iyileştirme” amaçlı değişiklik, mali suçların hapis cezası yerine, yapılan kanun ihlallerine karşı yine mali yaptırım öngörüyor. Kanun 17 Ocak 2012 tarihinde yürürlük kazandı.

ULYANA DERMENCİ | WWW.UKRAYNAHABER.COM

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu