Haberler

Timoşenko, Alman ve Kanadalı doktorlar tarafından muayene edilecek

Tutuklu bulunduğu günden itibaren sağlık sorunlarından şikâyet eden eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko’yu 13 Şubat’ta Almanya ve Kanadalı doktorlar, birlikte muayene edecek.

Timoşenko’nun bağımsız uluslar arası bir tıp heyeti tarafından muayene edilmesini isteyen AB ve ABD’ye Ukrayna Başsavcılığı olumlu cevap verdi. Almanya’nın Berlin kentindeki Şarite Kliniği’nden 2 doktor, Kanada’dan da 5 doktorun Timoşenko’yu muayene edeceği ifade edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ukrayna Sağlık Bakanı Yardımcısı Raisa Moiseenko, “Bu sağlık heyeti içinde Ukraynalı doktorlar da bulunacak. Muayeneyi yabancı ve yerli doktorlar beraber yapacak. Şayet, Timoşenko, Ukraynalı doktorları kabul etmez ise muayeneyi yabancı doktorlar yapacak ve Ukraynalılar ise sadece bilgi alacak” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Timoşenko için kurulacak sağlık komisyonu için yabancı ülkelere çağrıda bulunduklarını, fakat sadece Almanya ve Kanada’dan olumlu cevap aldıklarını duyurdu.

Eski Başbakan Yulia Timoşenko, 2009 yılında Rusya ile imzalanan bir doğal gaz anlaşması yüzünden geçtiğimi yıl mahkeme tarafından yedi yıl hapse mahkum edilmişti.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV -CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu