Haberler

Ukrayna, Türkiye ile ortak çekilecek filme 900 bin dolar verecek

Ukrayna’daki film projeleri yarışmasını kazanan ‘Sev beni’ adlı Türk-Ukrayna ortak filmin çekimlerine başlanıldı.

Ukrayna devleti filmin çekim masrafların yüzde 50’sini finanse ederek yaklaşık 900 bin dolar (7 milyon 100 bin 303 grivna) destek verecek. Karadeniz’e komşu iki ülkenin ortak yapımı Ukrayna ‘TATOFİLM’ ile Türkiye ‘KARAKIRMIZIFİLM’ tarafından çekiliyor.

Ukrayna hükümeti geçtiğimiz yıl seçilen 37 film projesine 8 milyon 750 bin dolarlık teşvik yardımı yapma kararı almıştı. Bu iki şirket geçen sene düzenlenen açık film yarışmasında halktan aldığı destek ile devletin destekleyeceği 37 film içerisinde yer almayı başardı.

Filmde farklı kültürlerdeki kadın ve erkek ilişkilerin öyküsü anlatılacak. Filmde başrollerde oynayan kahramanlar farklı diller de konuşa da birbirlerini duygular ile anlayabildiği gösterilecek.

Senaryosu Mehmet Bahadır Er ve Marına Horbaç’a ait filmi Horbaç yönetecek. Kamera arkasında Svyatoslav Bulakovskiy yer alırken filmin müziği ise besteci Barış Diri’ye ait olacak.

Filmin Yönetmeni Ukraynalı Marına Horbaç, daha önce “Kavanoz” ve “Borç” filmlerinden tanınıyor. Horbaç yine Bahadır Er ile birlikte “Kara Köpekler Havlarken” adlı filmi çekmişti.

Ülke bağımsızlığının 20. yılında her başvuran filmi değil sadece seçilen filmlere destek verme kararı almıştı. İlk uygulamada da Ukrayna Devlet Sineme Ajansı destek isteyen 100 film içerisinden 37’sini seçmişti.

Onay verilen filimler içerisinde; aşk, tarihi, fantastik, çizgi film, komedi ve macera türleri bulunuyor.

KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu