Haberler

[VİDEO VE FOTO] Kaza yapan kimyasal madde yüklü trenin enkazı kaldırılıyor

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in kuzeyinde yer alan Sumy bölgesinde, 28 Ocak akşamı raylardan çıkan kimyasal madde yüklü trenin enkazını kaldırma çalışmaları devam ediyor. 43 vagonlu yük treninin 27 vagonu raydan çıkmış, 400 metre uzunluğundaki raylar kullanılamaz hale gelmişti. Olayda ölen ya da yaralanan olmamış, ancak maddi hasar oluşmuştu.

Trenin kaza yatığı güzergah üzerinden geçecek seferler farklı bölgelere yönlendirildi. Ukrayna Olağanüstü Haller Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, demir yollarının kullanılır hale gelmesi ve vagonların raya oturtulması için özel demiryolu araçlarıyla çalışmalara devam ediliyor. Kazanın sonuçlarının bertaraf edilmesi için kriz masası oluşturuldu. Savcılık kazanın meydana gelişi ile ilgili çok yönlü soruşturma başlattı.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, kaza sonucunda üst üste yığılan vagonlar 4 katlı bina yüksekliğine ulaştı. Dizel yakıt yüklü tankerler büyük tehlike oluşturdu. Bakanlık bu dizel yüklü tankerlerin patlamamasını mucize olarak değerlendirdi. Trende dizel yakıt haricinde tehlikeli madde olarak sıvı ve toz kimyasal maddeler de bulunuyordu.

Toplam 60 ton kimyasal madde çevreye saçıldı. Bakanlığın özel birimleri çevreye dağılan bu kimyasal maddeleri güvenli bir şekilde kaldırma ve paketleme çalışmalarına devam ediyor. Kaza yerinde Ukrayna Demiryolları, Olağanüstü Haller Bakanlığı, İçleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı’ndan 432 kişi bulunuyor. İtfaiye ekiplerinin yanı sıra 30 teknik araç ve 3 özel tren kaza yapan trenin enkazının kaldırılması çalışmalara destek veriyor.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu