Haberler

Tek tip vergiye geçilmesine sayılı günler kaldı

Tek tip vergi ödeyecek mükelleflerin şirketlerinin hangi kategoriye girdiklerini bildirebilecekleri süre 31.12.2011 tarihinde bitiyor.

FEMİDA Hukuk Müşavirliği müdürü N. Voronska-Haydak yaptığı açıklamada, “kolaylaştırma” kanunu uyarınca mükelleflerin acilen kişisel bilgilerini tescil ettirmesi konusu ateşli ateşli tartışılırken iş dünyası bir başka hususu unuttu, dedi. Hukuk müşaviri, yeni çıkan kanuna göre bu yılın son gününe kadar şirketlerin ekonomik faaliyetlerin hangi kategoriye girdiğinin bildirilmesi gerektiğini hatırlattı.

Çünkü ekonomik faaliyetlerin sınıflandırılması ile ilgili 457 No’lu ve 11.10.2011 tarihli genelge, 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren yürürlük kazanıyor.

Hukuk müşaviri: “Vergilerde ‘kolaylaştırma’ kanununun muhatabı olan mükellefler ‘tek tip vergi’ ödemek için dilekçe verirken ekonomik faaliyetlerinin hangi kategoriye girdiğine dair bilgi de vermeliler.  Yavaş davrananlar yüzde 15 vergi öderler. Yeni yıldan şirket kurum ekonomik faaliyete başlayacaklar için sorun yok. Acele etmeleri gereken halihazırda var olan şirketler. Ayrıca ekonomik faaliyet kategorinizi bildirdikten sonra İstatistik Kurumundan ilgili belgeyi almayı da unutmayın, dedi.

Ulyana Dermenci – UkraynaHaber.com

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu