Haberler

Yanukoviç’in Türkiye ajandası

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in kapsamlı Türkiye ziyaretinin detayları da belirginleşmeye başladı. Bu konudaki açıklamalar başkanlık idaresinden geldi.

Beklenen ziyaretle iki ülke arasında siyasi diyaloğun derinleşmesi, ticaret-ekonomi, enerji, bilimsel-teknik, ulaşrma, kültür sektörlerinde, ayrıca diğer alanlardaki işbirliğin hareketlenmesi beklentisi hakim.

Ayrıca Ukrayna Devlet Başkanı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve R. Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Bu vesileyle Başkan Yanukoviç ve Başbakan Erdoğan’ın başkanlığında Ukrayna-Türkiye Stratejik Komisyonun ilk toplantısı yapılacak.

Ukrayna Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı Serhiy Lövoçkin, görüşmeler sonunda ortak bir metnin açıklanıp iderler tarafından imzalanacağını da ayrıca vurguladı.

Yanukoviç’in Türkiye ajandasında bulunan diğer detaylar şöyle: Türkiye-Ukrayna arasındaki karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesini içeren 2012-2013 Eylem Planı imzaya hazırlanıyor; vatandaşların giriş çıkışıyla ilgili uluslararası sösleşme; 2012-2014 yıllarındaki kültürel işbirliği programı ve ulaştırma, tarım, yatırımlara dair ikili anlaşmalar

Ulyana Dermenci – UkraynaHaber.com

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu