Haberler

[FOTO VE VİDEO] Avrupa’nın en büyük yüzen vinci ilgi odağı

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in ortasından geçerek Karadeniz’e dökülen Dinyeper nehri üzerindeki bir köprü inşası sırasında suya devrilen dev vinç vatandaşların ilgi odağı oldu.

Avrupa’nın en büyüğü ve 5 milyon dolar değeriyle en pahalı yüzen vinç özelliklerine sahip vincin enkazını görmek için çok sayıda vatandaş olay yerine geliyor. Kaza alanı çevresi petrol sızıntısına karşı çevrildi. Nehirde yer yer su yüzünde petrol akıntıları görüldü.

İNSAN FAKTÖRÜNDEN YIKILDI

Vincin yapıldığı fabrikadan emekli Pavel Mihaloviç; “Ben bu vinç enkazına bakarken kahroluyorum. Çünkü bu vincin yapıldığı fabrikada 30 yıl çalıştım. Bu vinci yapan uzmanların hepsini tanıyorum. Bu vincin yıkılması imkânsız gibi bir şeydi. İnsan faktöründen yıkıldığını düşünüyorum. Zaten bozuk değildi, köprünün büyük kısmını bitirmişti son tepe parçaları ekleniyordu. Kış soğuklarından dolayı çalışmasını durdurulması gerekiyordu. Bu devrilme büyük devletin (Sovyetler Birliği) yıkılışının halen devam ettiğini de gösteriyor.” dedi.

BU DEV VİNCİ NASIL DEVİRMİŞLER?

Emekli inşaatçı Miron Vasileyeviç ise “Buraya sırf bakmak için geldim. Merak ettim bu dev vinci nasıl devirmişler. Anlayamadım. Belki nehirde oluşan bir dalga çelik kanatların dengesinin bozulmasına sebep olmuş olabilir. Soğuklarda esneme payı da azaldığı için de yıkılabilir. İnanması güç” diye konuştu.

Kiev’de Dinyeper Nehri üzerinde inşaatı süren Podil köprüsü inşaatında kullanılan 3 bin ton kaldırma kapasiteli dev vincin neden yıkıldığı araştırılıyor. Kazanın meydana geliş sebebini tespiti için olay inceleme komisyonu çalışmalarına devam ediyor. Vinç kazası esnasında olay yerinde buluna 8 kişi yaralanmıştı.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu