Haberler

[FOTO VE VİDEO] Uzayda yeni yaşam izleri bulundu

Güneş sistemimizin en büyük gezegeni Jüpiter’in uydusu Europa’da, buzlarla kaplı kabuğun içerisinde dev göller oluştuğuna dair ipuçları tespit edildi. Bu akıcı su bölgelerinin, yer altında bulunması muhtemel canlılar için yaşam alanları olabileceği düşünülüyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile Teksas Üniversitesi’nin, Galileo uzay aracından gelen veriler ışığında yaptıkları araştırmaya göre, buzlu yüzeyin altında yeni keşfedilen alanda, ABD’nin kuzeydoğusundaki 5 gölden oluşan ‘Büyük Göller’deki kadar su yer alıyor.

Bilim insanları, Europa’nın donmuş kabuğu ve altında var olduğu düşünülen okyanus arasında önemli bir etkileşim gerçekleştiğini gösteren son verilerin, bu okyanusta da yaşam olabileceğine dair deliller sunduğunu ifade ediyor. Dünya’daki okyanusların 10.91 kilometrelik en derin noktası Mariana Çukuru’nda dahi canlı türlerine rastlandığını hatırlatan araştırmacılar, Europa’da da benzer bir habitat gelişmiş olabileceğine dikkat çekiyor.

Teksas Üniversitesi Jeofizik Enstitüsü’nden Britney Schmidt, “Elde ettiğimiz son bilgiler gösterdi ki, Europa’nın onlarca kilometre kalınlığındaki buz kabuğu karışım ve hareket halinde. Kabuğun içinde dev göller oluşabiliyor. Bu da, Europa’yı ve içindeki okyanusu daha fazla yaşama elverişli yapabilir” dedi.

Jüpiter ve uydularını araştırmak için 1989’da uzaya fırlatılan Galileo uzay aracı, geçtiğimiz 22 yıl içerisinde pek çok bilimsel keşfin yapılmasını sağladı. Bilim insanları, Galileo’dan gelen datalara dayanarak, Europa’nın içinde Dünya’daki bütün okyanuslardan daha fazla su içeren bir tuzlu su okyanusu olduğuna inanıyor.

Araştırma sonuçları, bilim dergisi Nature’da yayınlandı.

Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu