Haberler

Düş de gör!

“UNUTMA! Uçurtma, rüzgârdan güç aldığı için değil,  
Rüzgara karşı durduğu için uçar!”

Türklerin bir atasözü var. “Düşmez kalkmaz bir Allah, diye.”  Hakikaten de öyle. Canlı cansız tüm varlıklar, zamanla bir değişime maruz kalıyorlar.

Bu değişim zaman zaman güzel ve mutlu neticeler bırakırken mazi de, zaman zaman da silinmez izler bırakıyor geride.

Yaşamın geçici, her şeyin sonsuz olmadığını anlamak sözle olmuyor. Meşhur Kızılderili Reis’in yüzyıllar önce söylediği söz gün geçtikçe daha da anlam kazanıyor.

“Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde, Beyaz Adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.” Yaşadığın hayatın hakikat mi yalan mı olduğunu anlamak istiyorsan, düş de gör!

Dostların var mı, arkadaşların çok mu düş de gör! Arkandan kim ağlar sessizce, kim güler sinsice, kim adam aldırma da boş ver git der, bir görmek istersen, düş de gör!

Çok önemli ihalenin önemsiz, vazgeçilmez bir programın değersiz, bulunman gereken toplantının anlamak istiyorsan yürüdüğünü de sensiz, düş de gör!

Güneşin doğuşunun anlamsız, çiçeklerin açtığının görünmez, daha düne kadar beş dakika vakit yokluğunun bir anda geçmez, tükenmez bir zaman dilimine dönüştüğünü, sanal âlem içinde gerçek âlemi görmek mi istersin, düş de gör!

Düş de gör, yüzlerdeki maskelerin altındakini, düş de gör kardeşten öte seni bağrına basanı, bunca yıldır ne kadar gönül biriktirdiğini saymak istersen, düş de gör!

Paşayken, ağayken, beyken iyi, yorgun gözlerden dökülen yaşlarını silerken aslında, ne kadar biçare ve ne kadar kimsesiz olduğunu anlamak istersen, düş de gör!

Düş de gör hekimlerden, tabiplerden şifa gelmez, düş de gör ilaçlardan tabletlerden yar olmaz, düş de gör bir temenniyle sağlık, bir çiçekle geçmiş olmaz dertleri insanın.

Sende ne varsa hepsinin sana emanet, aslında hayat bir hamallıkmış budur hakikat, bana ait ne var diye kıvrandığında, büyük bir hiç’in seni beklediğini görmek istiyorsan, düş de gör!

Bir telefon tekrar tutturur seni hayata, bir selam alır üstünden karabulutları, bir çift göz iki tatlı sözün tüm varlığına bedel olduğunu tatmak istersen sende, düş de gör!

Düş de gör geceler dertler toplantısının, sabahlar umutlar buluşmasının yapıldığı yerlermiş, düş de gör akiller “düşsen de dert yumağına, sakin düşme ümitsizler durağına” derlermiş.
Yaradan’ın var ve tek, Kimsesizler Kimsesi’nden dilenir her istek, bir han imiş cümle felek, sırrını yakalamak istiyorsan düş de gör!

Düşmek mi lazım deme şimdi sende
Gün gelir tüm bunlar başına gelende
İstenmez ve düşürmesin Allah lakin
Düşmeden öğrenilmez dersin bir gün sende.

24 Ekim 2011 /  A.Abdullahov

Not: 23 Ekim’deVan’da meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için tüm Türkiye’nin başı sağ olsun. Yaralılara ve acılı ailelere büyük geçmişler olsun.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu