Haberler

Kazakistan ve Azerbaycan ilişkilerinde yeni dönem

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in resmi davetlisi olarak bu ülkeye geldi. İlham Aliyev’i eski başkent Almatı’da resmi törenle karşılayan Nazarbayev iki ülke ilişkilerinin son derece üst düzeyde olduğunu söyledi. Almatı’daki Cumhurbaşkanlığı Rezidansında meslektaşını kabul eden Nazarbayev, Azerbaycan’ın petrol ve gaz alanında son derece tecrübeli olduğunu belirtti. İki ülke ilişkilerinin her dönemden daha iyi olduğunu dile getiren Nazarbayev, Kazakistan ve Azerbaycan arasında bu güne kadar 60’dan fazla anlaşma imzalandığını hatırlattı.

NAZARBAYEV: KARADENİZ ÜZERİNDEN AVRUPA’YA AÇILMAK İSTİYORUZ
Yapılan heyetler arası görüşmelerin ardından ortak protokole imza atan Nazarbayev ve Aliyev ilişkilerin dostluk ve kardeşlik zemininde her geçen gün daha da iyiye gittiğini söyledi. Ülke olarak Azerbaycan ve Karadeniz üzerinden Avrupa’ya açılmak istediklerini ifade eden Nazarbayev bu noktada Azerbaycan ve Kazakistan arasında önümüzdeki dönemlerde yeni bir dönem olacağını belirtti. Aliyev’in ziyaretinden son derece memnun olduklarını da sözlerine ekleyen Nazarbayev, meslektaşına Kazakistan ve Azerbaycan ilişkilerinde gayretlerinden dolayı teşekkür etti.

Hazar petrolünün Avrupa’ya ulaştırılmasında iki ülkeye büyük görev düştüğünü de belirten Nazarbayev, imzalanan anlaşmalarla iki ülke arasındaki ticaret hacminin istenilen seviyeye ulaşacağını belirtti.

ALİYEV: İPEK YOLU YENİDEN CANLANACAK
İmza töreninden sonra açıklamalarda bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, İpek Yolu’nun yeniden canlanacağını belirtti. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlanacağının altını çizen Aliyev, bu sayede aynı zamanda Asya ve Avrupa’nın daha hızlı bir şekilde entegre olacağının söyledi. Aliyev, Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan Yukarı Karabağ meselesinin çözümü için Kazak lider Nazarbayev’e ayrıca teşekkür etti.

Öte yandan cumhurbaşkanıları arasında yapılan görüşmeler sonrasında dışişleri bakanları arasında imzalanan işbirliği protokolüne imza atıldı. Yapılan anlaşma gereği iki ülke arasında enerji, petrol taşımacılığı, ulaştırma ve iletişim gibi konularda yeni dönemde daha fazla işbirliği yapılması planlanıyor.

Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu