Haberler

BM’nin Mavi Marmara raporu ABD basınına sızdırıldı!

Birleşmiş Milletler (BM) Soruşturma Komisyonu’nun Mavi Marmara raporu, Amerikan New York Times ve Washington Post gazetelerine sızdı. Raporda, İsrail’in Mavi Marmara gemisindeki Türk vatandaşlarına yönelik saldırısı “aşırı ve mantıksız” olarak nitelendirildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, raporun gazetelerde yayınlanmasının “üzüntü verici” olduğunu açıkladı.

İki gazete, henüz resmen yayınlanmayan rapordan alındığı iddia edilen bazı bilgileri bugün okuyucularıyla paylaştı. Buna göre, 105 sayfalık raporun en dikkat çekici detaylarından bazıları şöyle:

– Gemideki yolculara yönelik saldırı “aşırı ve mantıksız.”

– İsrail’in bir tehdit altında olduğunu kabul ediyoruz. Bu yüzden Gazze’ye uygulanan abluka, uluslararası hukuk açısından yasal ve meşru.

– Filoya katılan yolcuların çoğunun niyeti barışçıldı. Ancak organizatörlerin gerçek niyetleri konusunda kuşkular var.

– Adli tıp incelemelerine göre, ölenler yakın mesafeden, arkadan ve birkaç kurşunla vurulmuş. İsrail askerlerinin gemiye çıktıktan sonra yolculara uyguladığı şiddetli muamele kabul edilemez.

– İsrail, tazminat ödemeli ve “üzüntü belirtmeli.”

DAVUTOĞLU: RAPORUN SIZMASI ÜZÜNTÜ VERİCİ
Fransa’nın başkenti Paris’teki Libya konferansının ardından konuyu değerlendiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, raporun resmen açıklanmadan basında yayınlanmasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Bakan Davutoğlu, bugün bu konuda kapsamlı bir açıklama yapacaklarını belirtti.

Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu