Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Ekonomi

Ukrayna’nın AB’den sebze ithalini yasaklaması Türkiye’ye yaradı

Kuzey Almanya’da ortaya çıkan EHEC nedeniyle Ukrayna’nın, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden sebze ithalatını geçici olarak yasaklaması Türk esnafı ve çiftçisine yaradı.

Ukrayna’nın AB’den ithalatını yasakladığı sebze ürünleri içerisinde; patates, domates, soğan, lahana, havuç, pancar, salatalık, baklagiller gibi ürünler bulunuyor.

Bununla birlikte alınan tedbirler çerçevesinde AB’den sadece kontrol edilmiş ve EHEC taşımadığı belgelendirilmiş sebzelerin girişine izin verilecek.

YASAK TÜRK ÇİFTÇİNE YARADI
Ukrayna Ziraat Ve Tarım Bakanlığı’nın tedbir olarak aldığı bu karar ise Türkiye’ye olumlu yansıdı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev halindeki Türk kabzımallar, UkraynaHaber’e yaptıkları açıklamada; “Bu yasak Türkiye’yi kapsamıyor. Hâlihazırda Ukrayna’nın kendi ürünleri çıktı. İthalatı büyük ölçüde düşmüştü. Ticari olarak baktığımızda bu yasak Türkiye’nin faydasına oldu. Pazardaki Türk domatesi, salatalığı, kabağının fiyatı yükseldi. Bize artı olarak yansıdı. Sezonun sonunda kar ettik diyebiliriz. Sebze sezonuna iyi bir nokta koyduk. İyi fiyatlardan satmamız Türk çiftçisine olumlu yansır. Şimdi ise Türkiye’den; üzüm, şeftali, kayısı gibi yaz meyvelerini getiriyoruz” dedi.

Bununla birlikte Dünya Sağlık örgütü EHEC’in 16 ülkede görüldüğünü belirtti. Söz konusu hastalık nedeniyle 50 kişi hayatını kaybetti.

Yunus Erdoğdu – Kıyiv

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]