Haberler

Batan gemide fatura büyüyor; 208 yolcudan 79’u ancak kurtarılabildi

Rusya’nın Volga nehrinde aşırı yük nedeni ile batan Bulgaria adlı gemide toplam 208 yolcunun olabileceği belirtildi. 120 kişilik kapasitesi olan gemiye biletsiz insanların binmiş olması tam yolcu listesinin çıkarılmasına engel oldu. Şimdiye kadar 12 kişinin cesedine ulaşılırken, toplam 79 kişi ancak kurtarılabildi. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 12 Temmuz’u yas günü ilan ederken, olayda sorumluluğu bulunanların cezalandırılmasını istedi.

12 CESEDE ULAŞILDI

Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada gemide 208 yolcunun olabileceği, kurtarılan yolcuların dışında 12 yolcunun da cesedine ulaşıldığını duyurdu. Bölgeye ulaşan yüzlerce kişilik arama ve kurtarma ekipleri aralıksız çalışmalarını sürdürüyor. Kazanın meydana geldiği alanda nehrin yaklaşık 30 kilometre eninde olması çalışmaları zorlaştırıyor.

Tataristan’ın Bolgar kasabasından Kazan’a doğru hareket eden geminin iki-üç dakika içinde battığı ifade ediliyor. Moskova’nın 740 kilometre doğusunda gerçekleşen feci olayda, kaza nedeni olarak aşırı yük alınması ve dalgalar gösteriliyor.

YOLCULAR GEMİDEN AYRILAMAMIŞ

Udmirtia Bölgesi Kurtarma Ekibi sözcüsü Liliya Haziyeva basına yaptığı açıklamada, “Can kurtaran yeleklerini giymiş, ancak yaşamını yitirmiş cesetler bulundu. İnsanların gemiden ayrılamadıkları anlaşılıyor.” dedi. Yaklaşık 30 çocuğun eğlence için bir odada olduklarını, dalgıçların bu odayı bulmaya çalıştıklarına değinen yetkili, bulunamayan yolcuların yaşamlarından endişe ettiklerini aktardı.

Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu