Haberler

“Ukrayna ile NATO’nun aktif işbirliği devam ediyor”

NATO Parlamenter Asamblesi Başkan Yardımcısı Assen Agov, askeri birliğin Ukrayna ile ilişkisinin hala aktif olduğunu söyledi.

Başkent Kiev’de gerçekleşen Ukrayna-NATO Parlamentolar arası Konseyi oturumunda konuşan Assen Agov, Ukrayna’nın NATO’ya üyeliği gündeminden çıkarılmasına rağmen Kiev ile NATO’nun arasındaki işbirliğinin aktif bir şekilde devam ettiğini belirtti. Agov, ittifak ile Ukrayna arasındaki işbirliğine örnek olarak, Kosovo ve Libya’daki NATO operasyonlarında Ukrayna’nın önemli katkılarını gösterdi.

Aynı zamanda Agov, Ukrayna’nın NATO ile bir arada çalışma isteği ‘Barış için Ortaklık’ çerçevesindeki ‘Sea-Breeze’ adındaki tatbikatlara katılması ile desteklendiğini ifade etti.

Assen Agov; “Hiç şüphesiz Sovyetler Birliği sonrası dönemde, Ukrayna’nın demokratik kazanımları göze çarpmakta. NATO olarak Ukrayna bu rotadan dönmeyeceğini umuyoruz.” diye konuştu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç tarafından Parlamento’ya sunulan ülkenin dış politikası ile ilgili yasa çerçevesinde, 2010 yılı Haziran ayı başında Ukrayna Parlamentosu, ülkenin NATO üyelik başvurusu talebini rafa kaldırmıştı.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu