Haberler

Ukraynalılar, Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşunda sahne aldı

Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıl dönümü törenle kutlandı.

Kent Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Atatürk Anıtı’na Valilik, Garnizon Komutanlığı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Adapazarı Belediyesi’nin çelenkleri konuldu. Atatürk Bulvarı’nda devam eden törende Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Aydın, Garnizon Komutanı Orhan Çınar, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli halkı selamladı.

Törende konuşan Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, 21 Haziran’ın Adapazarı için büyük anlam ifade ettiğini söyledi. Bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini canlarıyla ödeyen şehitlere Allah’tan rahmet dileğinde bulunan Dişli, şöyle konuştu: “Dün olduğu gibi bugün de aynı birlik ve beraberlik duygusu içinde bu özel günde sizlerle bir araya geldik. Adapazarımız renkli kültürlerin birleştiği ve bu kültürlerin huzur içinde yaşadığı bir yerdir. Farklı coğrafyalardan gelmek, farklı kültürlere sahip olmak Adapazarı’nda ayrıştırıcı değil, birleştirici ve kaynaştırıcı bir unsur olmuştur.”

Dişli, Adapazarı’nın kurtuluş mücadelesinde halkın ve askerin birlikte büyük bir mücadele verdiğini vurgulayarak verilen mücadelenin milletin olağanüstü direnişinin sembolü olarak tarihe geçtiğini kaydetti. Dişli gençlere de şöyle seslendi: “Sevgili gençler, yokluklar içinde savaşan asil ecdadımızın başlattığı ve zaferle sonuçlandırdığı milli mücadelemizin hatırasına layık olmak için hepimiz daha özgür, daha demokratik bir yapıya kavuşmak için büyük bir özveriyle çalışmamız gerektiğinin bilincinde olmalıyız.”

Kutlamalar, Sakarya 7. Uluslararası Halk Oyunları Festivali için kente gelen Ukrayna halk oyunları ekibinin gösterisi, askeri birlikler, gaziler, öğrenciler ve izcilerin yaptığı geçit töreniyle sona erdi. Törene, AK Parti ve CHP milletvekilleri de katıldı.

Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu