Haberler

Bakan Özak: Doğu Karadeniz ihracatını 10 milyar dolara çıkaracağız

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, 2023 yılında Türkiye’yi dünyanın 10.’cu büyük ekonomisi yaparken Doğu Karadeniz’in ihracatını da 10 milyar dolara çıkartmayı hedeflediklerini söyledi.

Faruk Nafiz Özak, Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğünde Trabzon Valiliği, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ev sahipliğinde 28-30 Nisan tarihleri arasında yapılan ‘2. Trabzon İpekyolu İşadamları Zirvesi’nin sonuçlarına ilişkin TTSO salonunda düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, zirveye Türkiye’nin yanı sıra Kırgızistan, Ukrayna, Afganistan, İran, Tacikistan, Rusya, Azerbaycan, Moğolistan, Gürcistan, Irak, Kazakistan, Özbekistan, Pakistan, Moldova ve KKTC’den 105 firma temsilcisi, devlet yöneticileri olmak üzere 250 civarında katılım olduğunu dile getirdi.

Zirvede 200 iş adamı ile 500 ticari görüşmede yapıldığını anlatan Bakan Özak, bu görüşmelerin de ülke ve bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayacağına inandığını dile getirdi.

Bakan Özak, 2023 yılında Türkiye’yi dünyanın 10.’cu büyük ekonomisi yaparken Doğu Karadeniz ihracatını 10 milyar dolara, Trabzon’un ihracatını ise 6 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Toplantıda Bakan Özak’ın yanı sıra, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu ve DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan de hazır bulundu.

Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu