Haberler

Kremlin, Bin Ladin’in öldürülmesinden memnun

ABD’nin, El Kaide örgütünün elebaşı Usama Bin Ladin’in öldürüldüğünü açıklaması Kremlin’de olumlu karşılandı. Uluslar arası terörle mücadelede ABD’nin elde ettiği başarıdan duyulan memnuniyetin ifade edildiği açıklamada, Rusya’nın terörle mücadelede işbirliğini geliştirmeye hazır olduğu kaydedildi.

Rusya küresel terör tehlikesi ile karşı karşıya kalan ilk ülkelerden biri olduğuna değinen Kremlin açıklamasında, “Biz El-Kaide’nin ne olduğunu maalesef kulaktan duyarak bilmiyoruz” değerlendirmesi yer aldı.

Tüm teröristler için cezanın kaçınılmaz olduğunu kaydeden Kremlin, “Küresel terörle mücadelede önemli sonuçlar ancak işbirliği ile elde edilebilir. Rusya böyle bir işbirliğini geliştirmeye her zaman hazırdır” vurgusu yapıldı.

Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesinde terör eylemlerinin uluslar arası bağlantılarının olduğunu düşünen Moskova, başkente yönelik terör eylemleri ile de zorlu günler yaşamıştı. Ocak ayında 37 kişinin yaşamını yitirdiği Domodedovo havalimanı saldırısı ve Mart 2010’da 40 kişinin öldüğü metro saldırıları terörle mücadelede uluslar arası işbirliğinin zorunluluğunu ortaya koydu.

MOSKOVA’DA AMERİKAN BÜYÜKELÇİLİĞİNDE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Amerikan Büyükelçiliği çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı. Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan polis kaynakları, “Güvenliği sağlamak amacı ile Moskova’da bulunan Amerikan Büyükelçiliği çevresinden ek güvenlik önlemleri alındı” bilgisini verdi.

Muhtemel saldırı endişesi ile ABD Dışişleri Bakanlığı tüm dünyada Amerikan vatandaşlarını uyardı. Dışişleri Bakanlığı bütün Amerikan vatandaşları için seyahat uyarısı yaparken, bazı yurt dışı temsilciliklerinde geçici olarak çalışma saatlerinin sınırlandırılabileceğini ya da tamamı ile durdurulabileceğini açıkladı.

Uluslar arası basında yer alan bilgilere göre, Ladin’in cesedinin en geç 24 saat içinde Suudi Arabistan’da defnedileceği kaydedildi. Ladin’in cesedinin Suudi Arabistan’a defnine yetkili makamların karşı olmadıkları da gelen haberler arasında. Ancak konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Ladin’in başından vurulduğu ve 44 kişilik Amerikan timinden ölen olmadığı belirtiliyor. Çatışma esnasında Ladin’in yanında bir kadının olduğu ve operasyonda üç erkekle birlikte bir kadının da öldüğü ifade ediliyor. Ölen erkeklerden birinin Ladin’in oğlu olduğu iddialar arasında.

Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu