Haberler

[FOTO GALERİ] Odesa’daki Türk Öğrenciler, Akkerman Kalesi’ne gezi düzenledi

Odesa’daki, Türk öğrenciler ecdadının atlarla geldiği bölgelerinde tarihi kaleyi tanımak için tarihe yolculuk yaptı. Odesa’da bulunan, Türk ve Ukraynalı Öğrenciler, Öğretmenler ve Başkonsolosluk görevlilerin katıldığı geziye ilgi büyüktü.

30 Nisan Cumartesi günü sabahı Odesa’dan, Belgorad Şehri’nde bulunan ve uzunca bir dönem Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapan Akkerman Kalesini ve ardından Belgorad şehrini ziyarete gittiler.

Odessa Türk Öğrenci Derneği Başkanı Hüseyin Doğan yaptığı açıklamada; “Odesa Türk Öğrenci Derneği olarak gurbette olduğumuz Ukrayna’da birlik ve beraberliğimizi sağlamak, dayanışma içerisinde hep beraber olmak beni çok mutlu etmekte. Gezimize ilginin büyük olması, Türk arkadaşlar kadar Ukraynalı vatandaşlarında gezimize katılması ve gezmiş olduğumuz bölgelerde Türkiye’mizi en güzel şekilde tanıtmaya çalıştıkları için geziye katılan öğrenci arkadaşlara teşekkürü bir borç bilirim. Organizasyonlarımız devam edecektir. 19 Mayıs Perşembe günü, Odesa Milli Meçnikov Üniversitesi konferans salonunda geniş katılım sağlamayı hedeflediğimiz 19 Mayıs Gençlik Ve Spor bayramımız vardır ve onun hemen ardından başka bir şehre gezi organize edeceğiz. Her zaman bizlere inanan ve birlik ve beraberliğimizi destekleyen T.C. Odesa Başkonsolosluğumuza, Türkçe okutmanlarımıza ve Odesa’da bulunan işadamlarımıza sonsuz teşekkür ederim” dedi.

Akkerman Kalesi Ukrayna’nın güneybatısında tarihi Basarabya bölgesinde (bugünkü Odesa Oblastı’nın Bilhorod-Dnistrovskyi şehrinde) yer alan kaledir. 2’inci Bayezid devrinde Osmanlı topraklarına katılan şehir, 1812 Bükreş Antlaşması ile Rusya’ya bırakıldı.

1918’de Romanya’nın idaresine geçen ve Cetatea Albă adını alan Akkerman 1940 tarihinde Sovyetler Birliği tarafından ilhak edildi. Ancak 1941-1944 arası yeniden Rumen işgaline uğradı. 1946’da ismi Belgorod-Dnestrovskiy olarak değiştirilen Akkerman 1991’de Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Ukrayna devletinin toprakları içinde kaldı. Şu anda Odesa bölgesindedir.

UkraynaHaber.com

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu