Haberler

Obama 1915 olayları için, yine ‘büyük felaket’ dedi

ABD Başkanı Barack Obama, Ermenilerin 1915 yılı olaylarının yıldönümü olarak kabul ettikleri 24 Nisan günü ile ilgili merakla beklenen konuşmasını dün yaptı. Her yıl 24 Nisan’da yapılan konuşmayı bir gün öne alan ABD Başkanı yaşananlar için geçen yıl olduğu gibi yine Ermenicede ‘soykırım’a atfen kullanılan ve ‘büyük felaket’ manasına gelen “meds yeghern” ifadesini kullandı. Açıklamasında, “96 yıl öncesinde, 20. yüzyılın en kötü mezalimlerinden biriyle sonuçlanan korkunç olayları ciddiyetle hatırlıyoruz.” diyen Obama, “Büyük felaketin dehşetini hatırlarken acı çekenlerin hatıralarını onurlandırırken ve Ermenistan halkı için dostluğumuz ve derin saygımızın sözünü verirken, kalplerimiz ve dualarımız her yerdeki Ermenilerle birlikte.” dedi. Ermeni lobisi konuşmada 1915 olaylarının soykırım olarak anılması için yoğun çaba sarf etmesine rağmen Obama’nın geçen yıllarda olduğu gibi Ermeni lobisini tatmin etmeyen bir ifade kullanması, Washington yönetiminin Türkiye ile ilişkilere verdiği önemin bir yansıması olarak değerlendiriliyor. Ankara aksi bir açıklamanın Türk-Amerikan ilişkilerine darbe vuracağını çeşitli diplomatik kanallardan Washington’a iletmişti. ABD Başkanı’nın konuya ilişkin yazılı metni neden bir gün önce yayımladığına dair bir açıklama yapılmadı. Obama, geçtiğimiz yılki açıklamasında da “meds yeghern” tabirine yer vermişti. Ermeni lobisinin gayretleri sonucu Mart 2010’da ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’nden ABD yönetimlerine ‘Ermeni soykırımı’nı tanıması çağrısında bulunan bir karar tasarısı geçirilmiş, ancak bu tasarı genel kurula getirilmemişti. dış haberler servisi

ABD Başkanı Barack Obama, Ermenilerin 1915 yılı olaylarının yıldönümü olarak kabul ettikleri 24 Nisan günü ile ilgili merakla beklenen konuşmasını dün yaptı. Her yıl 24 Nisan’da yapılan konuşmayı bir gün öne alan ABD Başkanı yaşananlar için geçen yıl olduğu gibi yine Ermenicede ‘soykırım’a atfen kullanılan ve ‘büyük felaket’ manasına gelen “meds yeghern” ifadesini kullandı. Açıklamasında, “96 yıl öncesinde, 20. yüzyılın en kötü mezalimlerinden biriyle sonuçlanan korkunç olayları ciddiyetle hatırlıyoruz.” diyen Obama, “Büyük felaketin dehşetini hatırlarken acı çekenlerin hatıralarını onurlandırırken ve Ermenistan halkı için dostluğumuz ve derin saygımızın sözünü verirken, kalplerimiz ve dualarımız her yerdeki Ermenilerle birlikte.” dedi.

Ermeni lobisi konuşmada 1915 olaylarının soykırım olarak anılması için yoğun çaba sarf etmesine rağmen Obama’nın geçen yıllarda olduğu gibi Ermeni lobisini tatmin etmeyen bir ifade kullanması, Washington yönetiminin Türkiye ile ilişkilere verdiği önemin bir yansıması olarak değerlendiriliyor. Ankara aksi bir açıklamanın Türk-Amerikan ilişkilerine darbe vuracağını çeşitli diplomatik kanallardan Washington’a iletmişti. ABD Başkanı’nın konuya ilişkin yazılı metni neden bir gün önce yayımladığına dair bir açıklama yapılmadı. Obama, geçtiğimiz yılki açıklamasında da “meds yeghern” tabirine yer vermişti. Ermeni lobisinin gayretleri sonucu Mart 2010’da ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’nden ABD yönetimlerine ‘Ermeni soykırımı’nı tanıması çağrısında bulunan bir karar tasarısı geçirilmiş, ancak bu tasarı genel kurula getirilmemişti.

dış haberler servisi – UkraynaHaber.COM

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu