Haberler

Dışişleri Bakanlığı’ndan Obama’ya: Esefle kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Barack Obama’nın sözde Ermeni Soykırımı’na ilişkin açıklamasının “çok sorunlu” olduğunu ve bu ifadelerin esefle karşılandığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Tarihi gerçekleri çarpıtan bu açıklamayı çok sorunlu buluyor ve esefle karşılıyoruz.” denildi. Açıklamada ABD Başkanı Obama’nın, dün yayınladığı mesajla, “Türkler ile Ermeniler arasında ortak tarihlerinin acılı bölümüne ilişkin anlaşmazlıkta, Ermeni görüşlerini yansıtan bir yaklaşım ortaya koyduğu” belirtildi.

Açıklamanın “iç siyaset kaygılarıyla” yapıldığı ifade edilirken bu tür açıklamaların, Türkler ve Ermenilerin adil hafızaya ulaşmalarını zorlaştırmaktan başka bir işe yaramadığına dikkat çekilerek, “Tartışmalı tarihi olayları seçici bir adalet duygusuyla yorumlayan tek yanlı açıklamalar gerçeğin anlaşılmasını engellemektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada “ABD’den beklentimiz, Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecini ve tarihi boyuta ilişkin çalışmaları zorlaştırması değil, kolaylaştırmasıdır. Tarihi acılar arasında taraf tutan bu tür açıklamalar barışa ve halkların ortak geleceğine hizmet etmemektedir. Güncel siyasi çıkar hesaplarıyla tarihin yazımına yapılmaya çalışılan tüm müdahalelere rağmen adil hafızaya ulaşma çabalarımızı ve Ermenistan ile ortak geleceğimizi bu zeminde inşa etme kararlılığımızı sürdüreceğiz.” diye kaydedildi.

(CİHAN)

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu