Haberler

Rusya’ya vizesiz ilk kimler girdi?

Rusya ve Türkiye arasında vizelerin kaldırılmasının ilk gününde Antalya ve İstanbul’dan gelen THY’na ait iki uçak gecenin ilk saatlerinde Moskova Şeremetyevo havalimanına iniş yaptı. Vizelerin kaldırılacağını bilmelerine rağmen endişe duyan vatandaşlar vizelerini alıp gelirken, Rus gümrük görevlileri vatandaşlara tercihlerini sormayı ihmal etmedi. Türkiye’den gelen yolcular arasında ilk vizesiz geçiş hakkını kullanan ise TK-419 sefer sayılı uçakla İstanbul’dan Moskova’ya gelen ve 01:50’de Şeremetyevo Havalimanına iniş yapan kaptan Celil Cenk Olgun ve 8 kişilik mürettebatı oldu.

Türkiye Moskova Büyükelçiliği Konsolosluk Ateşesi Subutay Koç ve THY Rusya Temsilcisi Mefail Deribaş havalimanında ilk vizesiz giriş yapan kaptan ve ekibini çiçekle karşıladı. Antalya’dan gelen ilk THY uçağında bulunan 5 Türk vizeli giriş yaparken, İstanbul uçağındaki yolcular da vizeleri ile giriş yapmayı tercih etti. Kendilerine ayrılan özel bölümde dinlenerek tekrar Türkiye’ye dönmek zorunda kalan kaptan ve ekibi ise ilk kez Rusya’ya vizesiz geçişi gerçekleştirdi. Tarihi bir ana tanıklık eden kaptan Olgun, “Rusya’ya vizesiz giriş yapan ilk Türkler olmaktan çok mutluyuz. Herkese hayırlı olmasını diliyorum. Hiç bir sorun yaşamadık. Pasaportlarımızı gösterip girdik. Önceleri sadece otelde kalabiliyorduk. Şimdi rahatlıkla dışarı çıkabileceğiz” dedi.

Rusya’ya yaş meyve ve sebze ihracatı gerçekleştiren iş adamı Ali Kablan ise Antalya uçağı ile vizesiz geçişlerin başladığı saatlerde ilk giriş yapan Türk vatandaşı oldu. Vizelerin kalkmasının imkansızlığına inandığı için vizesini daha önceden hazırladığını kaydeden Kablan, “Gümrük görevlileri pasaport kontrolünde vizesiz girebileceğimizi söylediler. Ancak ben vizeli girişi tercih ettim. Bu harika ve çok sıcak bir yaklaşım. 3 gün için geldim. Mallarımı kontrol edip döneceğim. Uzun bürokratik işlemler ortadan kalkacağı için, artık rahat bir şekilde gelip gidebileceğiz. KOBİ’ler açısından bu büyük bir olay. Bunun 2023 ihracat hedeflerinin tutturulmasına da katkı sağlayacağına inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA’YA GELMEK İÇ HAT UÇUŞLARI KADAR KOLAY

Türkiye ve Rusya ilişkileri açısından tarihi bir gün yaşandığına dikkat çeken THY Rusya Temsilcisi Deribaş, “İki ülke vatandaşlarının birbirlerini vizesiz ziyaret edecek olmaları zaten iyi olan ilişkileri daha da geliştirecek. Halklar birbirini daha iyi tanıyacak. Bu vatandaş açısından da çok büyük bir kolaylık” şeklinde konuştu.

Vatandaşların sabahtan karar verip yola çıkabileceğini ve akşam da tekrar ülkesine dönebileceğini hatırlatan Deribaş, “İstanbul’dan günde 5 seferimiz var. İstanbul-Ankara arası gidiyor gibi olacak. Rusya vatandaşları daha kolay giriş yapabiliyordu. Şimdi bu durum Türkiye vatandaşları açısından da çok büyük kolaylık sağlayacak. Avrupa ülkelerinin vize için haftalarca uğraştırdığı bir dönemde, artık Türk insanı Moskova ve St. Petersburg’a gelmeyi tercih edecek” vurgusu yaptı.

Rus makamların vizesiz geçişlerle ilgili tüm hazırlıkları yaptıkları bilgisini veren Deribaş, ileri rezervasyonlarda yüzde 15-20’lik bir artış yaşandığını kaydetti. 4 milyon Rus turist hedefinin rahatlıkla yakalanacağını ifade eden Deribaş’a göre, bunda Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin de etkisi de olacak.

RUSLAR ARTIK 20 DOLAR ÖDEMEKTEN KURTULDU

Lagina seyahat ajantasından Rusya vatandaşı Zelimhan Zarmayev Antalya hakkında çekilen belgesel filmin tanıtımı için Türkiye’ye gittiğini ve vizesiz seyahatlerin ilk gününde de THY Antalya uçağı ile Moskova’ya geldiğini söyledi. İki ülke arasında vizesiz seyahatlerin başlamasının siyasi ve ekonomik alanda gelişen ilişkilerin bir göstergesi olduğuna değinen Zarmayev, “Rusya’nın turistik potansiyeline bakarsanız çok yüksek ve kat kat daha artacağını düşünüyorum. Özellikle kış turizmi açısından da faydalı olacak ve yeni kapılar açacak. Kendim de bir tur operatörü olarak Rus turist sayısında önemli oranda artış olacağını düşünüyorum. Bu konuda bizler de üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Antalya’dan eşi ile birlikte Şeremetyovo havalimanına gelen Rus bayan Anna Kryukova da yaptığı değerlendirmede vizesiz geçişlerin başlamasının kendileri açısından çok sevindirici olduğunu kaydetti. Türkiye’ye girişte artık 20 dolar ödemek zorunda kalmayacaklarını ifade eden Kryukova, “Bizi çok büyük fark olmayacak. Ama yine de sevindirici bir nüans. Türkçe de bir kaç kelime öğrendim: merhaba, çok teşekkür ederim, çocuk, bardak” şeklinde konuştu.

RUSLAR’A EK 90 GÜNLÜK OTURUM HAKKI

Rusya’ya gelecek Türk vatandaşlarını pasaportların eski ve yıpranmamış olmaması ve en az 6 ay sürelerinin olması gerektiği konusunda uyaran Moskova Konsolosluk Ateşesi Koç, 7 iş gününden fazla Rusya’da kalacakların registre (kayıt) yaptırmalarının zorunlu olduğunu hatırlattı. Türkiye’ye turistik amaçlı gidecek Rusya vatandaşları için ek kolaylıklar getirildiğine değinen Koç, “Rusya vatandaşları bir aya ek olarak yılda bir defaya mahsus olmak üzere ek 3 ay daha ‘ikametgah tezkeresi’ alabilecek. İl Emniyet Müdürlükleri yabancı şubeleri bu konuda yetkili kılındı. Bunun için 24 dolar gibi bir ücret ödemeleri gerekecek” bilgisini verdi. Karşılıklı olarak iki ülke vatandaşlarının vizesiz ziyaret süreleri 180 gün içinde 90 günü geçemeyecek.

Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu