Haberler

Ukrayna’da otomobile talep rekor seviyede

Ukrayna’da global mali krizle birlikte düşen otomobil satışları yeniden yükselmeye başladı.

Bilgi ve Analitik Grubu AUTO-Consulting tarafından yapılan açıklamada, Mart ayında yeni otomobil satışlarının önceki aylara oranla yüzde 70’in üzerinde artarak 18 bin 800 adede ulaştığı bildirildi.

Satışlarda kurumsal müşterilerin toplu alımları ve kredili satışların yeniden canlanmasının etkili olduğunu belirten Ukraynalı uzmanlar, bu sayede son üç yılın en iyi satış seviyesinin yakalandığını belirtti.

Yeni otomobilde en çok talebin; Ford, Chevrolet, Hyundai ile yerli yapım VAZ ve ZAZ’a olduğu görüldü.

Bilgi ve Analitik Grubu AUTO-Consulting Genel Müdürü Oleg Omelnitskiy’nin ise “Otomobil kredisi veren bankaların sayısının otomobile olan talebi arttırdı. Geçen sene yaklaşık olarak yeni arabaların yüzde 14 kredi ile alınırken bu sene bu rakam yüzde 20’ye kadar artmasını bekliyoruz.” dedi.

Öte yandan kriz öncesindeyse Ukrayna’daki alınan arabaların neredeyse yarısı kredi ile satılıyordu.

Otomobil galerileri, satışların artışında daha önce ertelenen kurumsal araç talebinin yeniden olmasının etkisinin büyük olduğunu dile getirdi.

Kriz zamanında birçok büyük şirketlerin araç filosunu yenilemeyi ertelediğini ve giderlerini kıstığını belirten galeri sahipleri şu anda kurumsal müşterilerin taleplerinin ciddi bir oranlarda arttığını doğruladı.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu