Haberler

Kırgızistan da Rusya, Kazakistan ve Belarus ortaklı gümrük birliğine üye oluyor.

Kırgızistan hükümeti, aldığı yeni bir kararla üçlü birliğe girme yolunda önemli bir adım attı. Kırgızistan hükümeti, bu çerçevede gümrük birliğine girme sürecini takip edecek bir çalışma komisyonu oluşturdu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kırgızistan Başbakanı Almazbek Atanbayev, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından ayrı kulvarlara girmiş Bağımsız Devletler Topluluğu(BDT) ülkelerinin ekonomik açıdan yakınlaşmaları için birliğin şart olduğunu dile getirdi.

Atanbayev, bakanlar kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, “Eğer biz gelecekte özellikle de Fergana Vadisi’nde huzur ve istikrar istiyorsak, ekonomik olarak birleşme yoluna gitmeliyiz. Bu yol ise gümrük birliğine üyeliktir. Bu da ekonomik birliğin ne denli şart olduğunu anlatıyor.” dedi.

Kırgız Başbakan, üçlü gümrük birliğine katılmanın özellikle Rusya ve Kazakistan’da iş amacıyla bulunan 500 bin dolayındaki Kırgızistan vatandaşının durumunu daha da iyileştirilmesi adına önemli yarar sağlayacağını kaydetti. Atanbayev, bu kararın Kırgızistan’ın sınır güvenliğinin sağlanılması açısından da önem arz ettiğini aktardı.

Üçlü gümrük birliği, Temmuz 2010 itibariyle faaliyette geçmişti. Temmuz 2011 ise üç ülke arasındaki gümrük kapılarının tamamen kaldırılması hedefleniyor.

Eski Sovyet coğrafyasındaki ekonomik büyüklüğün yüzde 83’ünü oluşturan Rusya, Belarus ve Kazakistan ortaklı birliğe Kırgızistan’dan sonra diğer Orta Asya ülkelerinin de üyelik için başvuruda bulunması bekleniyor.

Kırgızistan’ın katılımıyla birliği üye ülke sayısı dörde çıkmış olacak.

Gümrük birliğine üye ülkeler arasında Ocak 2012 itibariyle ise ‘Ortak Ekonomik Topluluğu’ oluşturulması hedefleniyor.

Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu