Haberler

Gül çiftinin 300 bin dolarlık resmi Açe’deki Türk okuluna bağışlandı

Endonezya kabine sekteri Dipo Alam tarafından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için yapılan ve müzayedede 300 bin dolara satılan resmin geliri Açe’deki Türk okulunun yurt inşaatına bağışlandı.

2004 yılındaki şiddetli deprem ve ardından oluşan dev tsunami dalgalarına on binlerce kurban veren Açe’deki Türk okulunun yurt binası için anlamlı bir tören düzenlendi. Temel atma törenine Açe Valisi Dr. Mawardi Nurdin, Endonezyalı hayırseverler ve Türk okulu yöneticileri katıldı.

Okul bahçesinde yapılan törende konuşan Açe Valisi Dr. Mawardi Nurdin, kendilerinin aslında çok üzgün olduğunu ifade ederek, ”Haftalar öncesinden Abdullah Gül’ ün Açe’ ye gelişi dolayısı ile tüm şehir halkında olduğu gibi bende de büyük bir heyecan vardı. Çünkü tsunami sonrası Açeliler için Türk insanının yardımı en anlamlı yardım sayılıyordu. Şimdi ise onun vesilesi ile bir yurt binası yapılıyor. Buradan yetişecek öğrencilerin Endonezya ve Türkiye’nin ilişkilerine çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.’’ dedi.

Bina inşaatını yapacak Endonezyalı işadamı Etfiyan ise ” Daha önce Cakarta’ da bir okulu yapıp, PASİAD Türk Okulları yetkililerine vermiştim. Her yıl oradan çıkan olimpiyat başarıları ile gurur duyuyorum. Bugün ise kabine sekreterimiz Sayın Dipo Alam’ın yapmış olduğu resimden elde edilen gelir ile burada bir yurt binası yapacağım. Türkiye’den başlayan bu eğitim hizmetleri bizlere de çok şey öğretti. Bu işe artık Endonezyalılar bizzat sahip çıkıyor” görüşünü dile getirdi.

Konuşmaların ardından yurt binasının temel atma törenine geçildi. İlk harcı Vali Nurdin koyarken, sırasıyla Türk ve Endonezyalı hayırseverler de dualar ve alkışlarla temele harç koydu.

Törende ayrıca Vali Nurdin, Pasiad Endonezya Türk Okulları Başkanı Demir Timurtaş’ a yapmış olduğu katkılardan dolayı bir plaket verdi.

-ÖĞRENCİLER, GÜL İÇİN HAZIRLADIKLARI PROGRAMI İPTAL ETMEDİ-
Günler öncesinden Cumhurbaşkanı Gül’ün Açe ziyareti için hazırlanan Açe’deki Fatih Türk Okulu öğrencileri, Gül’ün Açe programını iptal etmesine karşın, Gül için hazırladıkları programlarını iptal etmedi. Öğrenciler, okulun toplantı salonunda Türk basın mensuplarının takip ettiği hünerlerini sergiledi.
Türk kültürüne ilişkin şiir, şarkı ve dans gösterilerinin yanı sıra, öğrencilerin Endonezya kültürüne ait toplu def çalma gösterisi büyük alkış aldı.

Cakarta Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu