Haberler

Çernobil’in, Ukrayna’ya faturası 12 milyar doları aştı

25 yıl önce yaşanan Çernobil faciasının sonuçlarının bertaraf edilmesinin Ukrayna’ya faturası 12 milyar doları buldu.

Çernobil faciasın 25. anma yılı etkinlikleri öncesinde açıklama yapan Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç; “Ukrayna bir kez daha Çernobil faciasının sorunlarını düzenlenecek olan uluslararası konferansta gündeme getirecek. Çernobil faciasının bedelini Ukrayna halen ödüyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Yanukoviç bağımsız olduktan sonra Çernobil faciasının sonuçlarını ortadan kaldırmak için Ukrayna’nın harcadığı paranın 12 milyar doları aştığını söyledi.

Bugün Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu (MGSK) toplantısına katılan Yanukoviç, Japonya halkına üzüntülerini dile getirdi. Japonya’ya ellerinden gelen yardımcı yaptıklarını ve yardım etmeye devam edeceklerini bildiren Yanukoviç, Çernobil faciasından kazandıkları tecrübeyi Japonya ile paylaşmaya hazır olduklarını ifade etti.

Bugün gerçekleşen Ukrayna MGSK toplantısında da Çernobil faciasının yol açtığı sorunlara çözüm üretilmesinin devlet politikasındaki yeri, Ukrayna nükleer santrallerinin güvenlik kontrollerinin yapılması ve 2011’deki Ukrayna silahlı kuvvetlerin yabancı ülkelerle birlikte yapacağı tatbikatlar konuşulduğu bildirildi.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

 

 

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu