Haberler

Ukrayna, Libya’nın “işgaline” karşı çıkıyor

Ukrayna, Birleşmiş Milletlerin (BM) kararlarına rağmen Libya’nın “işgal edilmesine” karşı çıkıyor. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Dikusarov yaptığı açıklamada, “Ukrayna, BM’nin Libya’nın topraklarının işgal edilemeyeceği yönünde aldığı kararı destekliyor” dedi.

BM’nin sorumlu bir üyesi olarak Ukrayna’nın, BM’nin aldığı kararları harfiyen destekleyeceğini belirten Dikusarov, “Ukrayna tarafı olarak Libya’da ateşkes ve sivil kayıpların durdurulmasını istiyoruz. Libya’daki krizin aşılmasında diyalog yollarının aranmalı. Libyalılara kendi politik, sosyal ve ekonomik sorunlarını çözme şansı tanınmalı.” diye konuştu.

Çok sayıda Ukraynalının, Libya’da sağlık sektöründe çalıştığına değinilen açıklamada, Libya’daki bütün tarafların sivil kayıpların önüne geçilmesi konusunda hassas davranmaya çağrıldı.

Hâlihazırda Libya’da bulunan Ukraynalıların tahliyesi için çalışmalara devam ettiklerini belirten Dikusarov, yakın zamanda bir askeri gemi ve iki uçak gönderilmesinin planlandığını söyledi.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu