Haberlerİş Dünyası

TUİD’de Reform Hareketi’nin somut hedefleri (3)

Son günlerde üyelerimiz ve kamuoyu ile programımızı paylaşmaya başladık: Üye sayımızda ve buna bağlı olarak gelirlerde ciddi artış sağlamak, internetten yayın yapacak TUİD TV’nin kurulması programımızda yer alıyordu. Bugün ise TUİD’in marka değerinin artırılmasına, ilişkin planlarımızı paylaşıyoruz.

1. TUİD’in mevcutta Kiev merkezin yanı sıra 4 ayrı temsilciliği bulunmakta ve şube temsilcileri bulundukları bölgedeki üyelerin oyları ile seçilerek yönetime gelmektedirler. Mevcutta Odesa, Harkiv, Simferepol ve Himeniltskiy’de bulunan şubelerin yanı sıra 2 ayrı bölgede daha TUİD temsilciliklerini yönetimimizin ilk 6 ayında açacağız. Bu sayede TUİD merkez dışında Ukrayna’nın 6 yerinde daha temsilciliklerimiz olacak. Yönetimimizin birinci yılı sonuçlanmadan ise 7. TUİD temsilciliğini hizmete alacağız.

2. Dernek Tüzüğü, tüzük değişikliği için oy kullanma hakkı olan üyelerin 2/3’nün Genel Kurul’da bulunma zorunluluğunu emrediyor. TUİD’in mevcut durumuna uygun, katılımcı, çoğulcu ve dinamik bir tüzük oluşturulması için geniş tabanlı uzlaşma gerekmektedir. Seçimlerden hemen sonra oluşturulacak tüzük komisyonu, arzu eden tüm üyelerimizin aktif katılımıyla tüzükte gereken tadilatları yapacaktır. Bu doğrultuda 3 ay içerisinde tüzük değişikliği gündemi ile olağanüstü genel kurul çağrısı yönetimimiz tarafından üyelere yapılacaktır. Üyelerin antant kalması durumunda tüzükte Türk işadamlarının beklentileri doğrultusunda ihtiyaç duyulan değişiklikler yapılacaktır.

3. Biz sözde değil özde Ukraynalı üye’ye inanıyoruz. Ne yazık ki Ukraynalı üye sayımız tüm üyelerimizin %5-6 seviyesinde kalmıştır. Türk Ukrayna İşadamları Derneği’nde birinci yıl TC pasaportu taşımayan üye sayısını %15’e, ikinci yıl ise %20’ye çıkarmayı planlamaktayız. Programımızın ilk bölümünde açıklamış olduğumuz, TUİD üye tabanının genişletilmesi konusunda yalnız Türk firmaları ile değil, çalıştığımız, iş yaptığımız Ukrayna firmaları ile de temasa geçilecek, bunun yanı sıra global ölçekte iş yapan uluslar arası firmalar TUİD’e davet edilecektir. Bu sayede hem TUİD’in üye sayısında ciddi bir artış sağlanmış olacak hem de bu firmalar ile birlikte TUİD’in gücü ve prestiji daha artacaktır.

4. Özellikle uluslararası ölçekte iş yapan büyük firmalar bağış makbuzu ile değil iç muhasebeleri gereği fatura kesilmesi suretiyle TUİD’e üye olmak ve aidatlarını ödemek istemektedirler. Bu imkân sağlanamadığı için derneğe üye olmak istediği halde üye olamayan, derneğe güç katacak firmalar vardır. 3. Maddede belirttiğimiz firmaların ortak beklentisi EBA ve ACC’de olduğu gibi böyle bir seçeneğin sunulmasıdır. Bu firmaları kazanmak adına ülkenin hukuki ve muhasebesel prosedürü dikkate alınarak gerekli çözüm üretilecektir.  

5. Derneğin Ukrayna ve Türkiye makamları nezdinde tanıtımı için bir tanıtım bütçesi oluşturulacaktır. Bu konuda Ukraynalı ve Türk basın mensupları ile koordineli hareket edilecek, Türkiye’nin önde gelen ekonomi muhabirlerinin Ukrayna’da küçük gruplar halinde, Ukraynalı basın mensuplarının ise Türkiye’de gezilere davet edilmesi vasıtasıyla, TUİD’in her iki ülkede tanıtımına ön ayak olunacaktır. Bu sayede TUİD’in haberleri ilgili basın kuruluşlarında yayımlanacaktır. Yönetimimizde her yıl iki ülke arasında karşılıklı bir basın gezisi planlanmaktadır.

6. TUİD Web Sitesi ve TUİD TV’ye ek olarak facebook, twitter gibi çağdaş sosyal paylaşım siteleri etkin bir biçimde kullanılacak, TUİD kaynaklı haber ve bilgilerin daha çok kişi ve kuruma ulaşması için çaba sarf edilecektir.

7. Ukrayna içi ve dışından derneğe gelen taleplere ilişkin, sektörsel olarak sınıflandıracağımız üyelere, talep hangi sektörle ilgiliyse güncel olarak SMS ile bilgilendirme yapılacaktır. Bu sayede talep ve arz hızla buluşturulacaktır.  

8. Şeffaflık gereği derneğin faaliyet raporları her 3 ayda bir üyeler ile paylaşılacaktır. Üyeler yapılan faaliyetlerin ve taahhütlerdeki gerçekleşme oranını takip etmek için, bir sonraki seçim dönemine kadar beklemeyecektir.
Kamuoyuna Saygıyla Duyururuz,

TUİD’de Reform Hareketi
“Potansiyelin Farkında mısınız?”

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu