Haberler

Ukrayna, 163 kişiyi Libya’dan tahliye etti

Ukrayna, şiddetin tırmandığı Libya’dan vatandaşlarını askeri kargo uçağı ile tahliye etti. Dün akşam saatlerinde Trablusgarp’tan 163 yolcu ile kalkan İl-76 MD model askeri nakliye uçağı, başkent Kiev yakınlarındaki Borispol havalimanına indi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, tahliye edilen 163 yolcudan 125’inin Ukrayna vatandaşı, kalan 38 kişinin ise yabancı uyruklu olduğu bildirildi. Ukrayna’nın tahliye uçağına alınan yabancılar arasında; 2 Slovakya, 11 Polonya, 1 Romanya, 4 Kazakistan, 10 Azerbaycan, 1 Macaristan, 5 Rusya ve 4 Çek Cumhuriyeti vatandaşının bulunduğu belirtildi.

Libya’da siyasi istikrarsızlığın artması üzerine, 22 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Savunma Bakanına Mihail Yejel ve Dışişleri Bakanı Konstantin Grişenko’ya, Ukrayna vatandaşlarının tahliye edilmesi talimatı vermişti. Libya’da yaklaşık 3 bin Ukrayna vatandaşı bulunuyor. Ukraynalı diplomatlar, çoğunluğu sağlık sektöründe çalışan bu kişilerin tahliyesi için Türkiye’den de yardım talebinde bulunmuştu.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu