Haberler

Kırım Tatarları’na cami için arazi verildi

Uzun zamandır yapacakları caminin arazi sorununu çözemeye çalışan, Kırım Tatarları nihayet isteklerine kavuştu, Simferopol (Akmescit) Belediye Meclisi cami inşaatı için yer verilmesini onayladı.

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Simferopol Belediye meclisinde bugün yapılan oturumda Kırım Müslümanları Diyanet Başkanlığı’na Simferopol merkezindeki bir cadde üzerinde cami ve külliye yapılması için yer verilmesi kararı aldı. Simferopol Belediye Meclisi’ndeki 72 üyeden 71’i cami için yer verilmesinden yana oy kullandı.

Kırım Başbakanı Vasiliy Carta, belediye meclisi üyelerine uzun süredir devam eden sorunun çözülmesi yönünde teşvik etti. Uzun zamandır siyasetçilerin konu üzerinde konuştuğunu, fakat önceki yerel idarecilerin çözüm üremediği belirten Vasiliy Carta, bu konuda engel olmadığını belirtti.

Kırım Başbakanı Carta, Akmescit Belediye Meclisi üyelerine hitaben; “Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde Ortodoks Ukraynalı ve Rusların dışında Kırım nüfusunun yaklaşık yüzde 13’ü Müslüman Kırım Tatarlarından oluşuyor. Benim fikrimce bütün milletler kendi kültürünü dinini dilediği gibi yaşama hakkına sahip. Meclis üyeleri bütün halkı temsil ettiği için cami için yer verilmesi kararına destek olmalı. Bu karar bölgemizde bir dönüm noktası olacak ve suni üretilmiş bir problemi de bitirmiş olacak” dedi.

Akmescit şehir meclisi, Kırım Tatarlarına 2004 yılında cami için toprak vermişti. Fakat daha sonra seçilen yerel idareciler cami için yer verilmesi kararını iptal etmişti. Haklarının ellerinden alınmasını mahkemeye taşıyan Kırım Tatarlarını mahkeme de haklı buldu. Fakat olay çözülemedi. 2008 yılı Ocak ayından bugüne Kırımlı Müslümanlar şehir meclisi üyelerine karşı uzlaşmacı bir eylem yürütüyordu.

 

Yunus Erdoğdu – Kiev- Cihan

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu