Haberler

Paşalar dahil 163 sanık için tutuklama

”Balyoz Planı” davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, aralarında Özden Örnek, Halil İbrahim Fırtına ve Engin Alan’ın da bulunduğu 133 sanığın tutuklanmasına karar verdi.

23:32 Çetin Doğan’ın avukatı: Karara itiraz edeceğiz
Balyoz davasında 133 kişi hakkında tutuklama kararı, 29 sanık hakkında ise yakalama kararı çıkarılmasının ardından emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın avukatı Hüseyin Ersöz açıklama yaptı. Pazartesi günü karara bir üst mahkemeye giderek itiraz edeceklerini belirten Avukat Ersöz, Doğan’ın sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya gelemediğini ifade etti.

ALİ CANSEV, İSTANBUL

21:10 Sanıklar teslim olmak istemiyor
Balyoz davasında 133 sanık hakkında tutuklama, duruşmaya katılmayan 29 sanık hakkında yakalama ve yine duruşmada bulunmayan ancak başka suçtan tutuklu bulunan Dursun Çiçek’in de tutuklama kararı yüzüne okunması için mahkemede hazır edilmesine karar verildi. Sanık yakınları alkışlarla, sanıklar ise marş söyleyerek kararı protesto etti. Sanıklar, aralarında Orgeneral ve Korgeneral rütbesine sahip askerler bulunduğunu belirterek kendilerini teslim almaya gelen görevlilere izin vermediler. Önce adliyeye girişler yasaklanırken ardından da duruşma salonunun kapısı kapatıldı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 13’üncü duruşmasında iki gün boyunca süren taleplerin tamamlanmasının ardından taleplerin değerlendirilmesi için duruşmaya yaklaşık 4,5 saat ara verildi. Aranın ardından saat 20.36’da Mahkeme Başkanı Ömer Diken, sanıklar ile avukatlarına iki gün boyunca yeterli konuşma süresi verildiğini belirterek, “Saatin geç olması nedeniyle tekrar söz vermek olmadığından mahkeme kararı, Hakim Ali Efendi Peksak tarafından okunacaktır.” dedi.

KARAR OKUNURKEN SANIKLAR VE AVUKATLARI AYAĞA KALKMADI

Bunun üzerine sanık avukatları, “Tutuklama kararı verecekseniz bize de tutuklama kararına karşı diyeceğimizi sormak için ayrıca konuşma izni vermek zorundasınız.” diye itirazda bulundu. Ancak Başkan Ömer Diken, duruşmanın bittiğini ve ara kararın okunacağını açıkladı. Avukatların, “Savunma makamı yok sayılmaktadır.” şeklindeki ikinci itirazı üzerine Başkan Diken, “Savunma makamına yeteri kadar süre verilmiştir.” ifadesini kullandı. Bunun üzerine avukatlar arasından, “Madem öyle, dışarı çıkalım.” diyenler olsa da sessiz bir şekilde kararı dinlemeyi tercih ettiler. Ancak kararın okunması sırasında sanıklar ile avukatlarının ayağa kalkmaları gerektiği halde kimsenin ayağa kalkmadığı dikkat çekti.

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, Genel Kurmay Özel Harp Dairesi Başkanı emekli Korgeneral Engin Alan, Süha Tanyeri, Feyyaz Öğütçü, Mehmet Otuzbiroğlu, Şükrü Sarıışık, Kadir Sağdıç’ın da aralarında bulunduğu 133 sanık hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

Duruşmaya katılmayan sanıklar eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Orgeneral Nejat Bek ve Orgeneral Ergin Saygun’un da aralarında bulunduğu 29 sanık hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı. Ayrıca yine duruşmaya katılmayan başka suçtan tutuklu sanık Albay Dursun Çiçek’in de tutuklama kararı yüzüne okunması için tutuklu bulunduğu cezaevi aracılığıyla mahkemede hazır edilmesine karar verildi.

Mahkeme tutuklama kararına, delillerin henüz toplanmamış olması, kuvvetli suç şüphesi, adli kontrol hükümlerinin suç şüphesi karşısında yeterli olmayacağı, delilleri karartma ihtimali ile CMK 100 maddesindeki katalog suçlardan olmasını gerekçe olarak gösterdi.

GÜVENLİK TEDBİRİ ARTIRILDI

Kararın okunmasının ardından izleyici bölümünde bulunan sanık yakınları verilen kararı alkışlarla protesto etti. Sanık yakınlarından “Çocuklarınıza iyi sarılın bu gece” diye bağırdılar. Sanık yakınlarının protesto içerikli bağırmalarının ardından sanık bölümünden önce koro halinde Harbiye Marşı, ardından da Deniz Harp Okulu Marşı okundu. Duruşmanın görüldüğü salonda jandarma astsubay ve uzman çavuşlarından oluşan yaklaşık 30 kişi güvenlik için takviye edildi. İlçe, tabur ve cezaevi komutanlarının da kadrosuyla birlikte duruşma salonunda sanıkların kaçma ihtimaline karşı güvenlik önlemi aldıkları gözlendi. Duruşmanın görüldüğü binaya girişler yasaklanırken, dışarı çıkan kişilerin de tekrar girişlerine izin verilmedi.

‘KORGENERALİ ANCAK ORGENERAL TESLİM ALABİLİR, SİZE VERMEYİZ’

Duruşma salonunda hakkında tutuklanması istenenler, aralarında Korgereral rütbesinde asker bulunduğunu belirtilerek “Size onu teslim etmeyiz. Buraya onu teslim almak için Orgeneral gelecek.” dedi. Yaklaşık yarım saat beklenildikten sonra duruşma salonunun da kapısı kapatıldı. Adliyede gergin bekleyiş sürerken sanıklar ile bazı yakınlarının da bulunduğu duruşma salonunda ne olup bittiği konusunda bilgi alınamıyor.

(CİHAN)

21:40 Sanıklar hep bir ağızdan Harbiye Marşını okudu
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve infaz Kurumları Yerleşkesindeki salonda görülen duruşmada, Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş’ın tutuklama talebini değerlendiren Mahkeme Heyeti verdiği aradan sonra aldığı kararları açıkladı.

Mahkeme Heyeti, tutuklanması talep edilen sanıklardan duruşma salonunda bulunan Özden Örnek, Halil İbrahim Fırtına, Süha Tanyeri’nin de bulunduğu 133 sanığın tutuklanmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, aralarında Çetin Doğan ve Engin Alan’ın da bulunduğu 29 sanık hakkında ise yakalama kararı çıkardı. Mahkeme heyetinin kararı açıklamasının ardından salonda bulunan sanıklar hep bir ağızdan Harbiye Marşını okudular.

21:10 Paşalar için tutuklama kararı
Balyoz davasında Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş, Gölcük Donanma Komutanlığı’nda elde edilen dosyaları gözönüne alarak emekli komutanlar Çetin Doğan, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına’nın içinde olduğu 163 kişi için tutuklama kararı istedi.

Mahkeme ise 163 sanığın tutuklanmasına karar verdi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ndeki salonda görülen duruşmada görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş, Özden Örnek, İbrahim Fırtına, Çetin Doğan ve Engin Alan’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 180 sanığın, dosyaya dahil edilen yeni 43 klasör, delil durumu ve CMK’nın 100. maddesini gerekçe göstererek tutuklanmasını talep etti.

Bunun üzerine ara veren Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, tutuklama talebi olduğu için tutuksuz sanıkların duruşma salonundan ayrılmaması yönünde uyarıda bulundu.

Verilen aradan sonra 163 sanığın tutuklanması kararı çıktı.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu