Haberler

Kiev’de külotla balkona çıkmak yasaklanıyor

Avrupa Futbol Şampiyonası Euro 2012 yaklaşırken maçların onanacağı başkent Kiev’deki evlere çeki düzen verilmeye başlandı. Alınan kararlar çerçevesinde halkın geleneksel olarak bornozla sokakta gezmesi, balkonlarda iç çamaşırlarla çıkması da yasaklanacak.

Kiev Belediye Meclisi ana caddelerde evlerin yollara bakan cephelerini düzenleme kararı aldı. Kararla birlikte binaların dış cephelerdeki, klimalar, çanak antenler, balkonlardaki eski eşyalar, bisiklet, kayak malzemeleri, kızak, araba tekeri gibi ıvır zıvır görünümü bozacak ne varsa kaldırılacak.

Belediye meclisinden geçen karar, bakanlar kuruluna gönderildi. Hükümetin meclisin kararını uygun bulması halinde vatandaş balkonuna ve kendisine çeki düzen verecek.

Kiev Belediyesi maçın oynanacağı stadın çevresindeki binaların dış cephelerini düzenlemek için 17 milyon 500 bin dolarlık bir bütçe ayırdı. Belediyeden yapılan açıklamada; “Işıklandırmalar yapacağız. Biz bu kadar emek harcadıktan sonra bir kişinin balkona iç çamaşır ile çıkıp milletin gözünün önünde arzı endam ederek imajımızı bozmasına izin veremeyiz” denildi.

Ukrayna ve Polonya’nın ortaklaşa düzenleyeceği, Euro 2012’ye Ukrayna’da; Donetsk, Kiev, Lviv ve Harkiv şehirleri ev sahipliği yapacak.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu