Haberler

Teksas Senatosun’dan Gülen’e büyük takdir

Amerikan Teksas Senatosu, “Fethullah Gülen’e takdir” tasarısını onayladı. ABD’nin Teksas eyaleti Senatosu, global barış ve anlayışa katkılarından dolayı Türk-İslam alimi Fethullah Gülen’i ve ilham verdiği toplumsal hizmet hareketini takdir eden bir karar tasarısını kabul etti.

Başkanlığını Vali Yardımcısı David Dewhurst’ün yaptığı Salı günkü Senato oturumunda okunan ve oybirliğiyle benimsenen 85 No’lu karar tasarısında “Teksas Senatosu, global barış ve anlayışa süregelen ve ilham verici katkılarından dolayı Fethullah Gülen’i takdir etmekten memnuniyet duyar.” denildi.

Önergeyi Eddie Lucio, Jr., Troy Fraser, Joan Huffman, Jane Nelson ve Leticia Van de Putte adlı Demokrat ve Cumhuriyetçi eyalet senatörleri sunmuştu. Karar metninde, “Türk alimi, yazar, şair, vaiz ve eğitim aktivisti” olarak nitelendirilen Fethullah Gülen’in “hümanistik değerleri ve hizmeti teşvik eden dünya çapında bir sosyal harekete ilham verdiği” kaydedildi. “Hizmet Hareketi” ya da “Gülen Hareketi” olarak bilindiğine işaret edilen söz konusu hareketin, dünya barışını ararken “çok yönlü bir yaklaşımda” bulunduğu belirtildi.

Hareketin ayrıca kültürlerlarası anlayışa ve farklılıkları kabule “güçlü vurgu” yaptığı, başkalarının dertlerine ilgi ve alaka gibi “şefkatli eylemlere” değer atfettiği ifade edildi. Ayrıca “Hareket, çeşitlilik arz eden insan toplulukları arasında iyi ilişki zemini oluşturmada eğitimin önemini öne çıkarmaktadır.” denildi.

Onaylanan karar tasarısında şu paragrafa da yer verildi: “Gülen Hareketi, barışın tolerans ve diyaloğun bir fonksiyonu olduğu ana fikrini vurgular; diğergam hizmet hayatının temeli olarak ‘başkalarını yaşatmak için yaşamayı’ teklif eder ve dünyayı daha yaşanır bir yer yapmak için genç nesle entelektüel aydınlanmayı maneviyatla meczetme çağrısında bulunur.” Hareketin teşvik ettiği “evrensel değerlerin gücünün” Houston Üniversitesi’nde Gülen Enstitüsü’nün kurulmasına yol açtığı ve adı geçen enstitünün “müspet sosyal değişim” getirmenin bir vasıtası olarak akademik araştırma ve taban faaliyetleri yaptığı belirtildi.

“Fethullah Gülen ve ilham verdiği sosyal adalet yanlısı hareket, global toplumumuzdaki tesirlerinden dolayı gerçek manada takdiri hak etmektedir” ifadesi kullanılarak şöyle devam edildi:

“Binaenaleyh, 82. dönem Teksas eyaleti Senatosu bu vesileyle Fethullah Gülen’i eğitim, hizmet, tolerans ve fikirlerin özgürce paylaşımı yoluyla daha iyi bir dünya hedefine adanmışlığı sebebiyle tebrik eder ve tüm faaliyetlerinde başarılarının devamı için kendilerine en iyi dileklerini sunar’ Houston’daki Gülen Enstitüsü’nün Başkanı Ali Rıza Çandır, “Enstitümüze ismini vermekten şeref duyduğumuz sayın Fethullah Gülen’in ve ondan aldığı ilhamla küresel barış hedefine kilitlenmiş tüm gönüldaşlarının ABD’nin en büyük eyaletlerinden Teksas’ın Senatosu’nun takdirine mazhar olması bizleri çok sevindirdi.” dedi.

Çandır, Teksas Senatosu’nun bu davranışıyla Türk-Amerikan dostluğuna ve global kardeşliğe büyük katkıda bulunduğunu kaydetti. Tasarıyı sunan senatörlerin dördünün geçen sonbaharda Teksas’taki Türk-Amerikan kuruluşlarından Turkuaz Konseyi’nin (Turquise Council of Americans and Eurasians) davetlisi olarak Türkiye’yi ziyaret ettikleri ve edindikleri olumlu izlenimlerin ardından böyle bir tasarı hazırlamayı kararlaştırdıkları öğrenildi. Turkuaz Konseyi Başkanı Kemal Öksüz ise “Bu önergenin en sevindirici yanlarından biri, Türk-Amerikan toplumundan hiçbir talep ya da telkin olmaksızın tamamen sayın senatörlerin fikir ve inisiyatifleri ile ortaya çıkmış olması.” dedi. Öksüz, “Biz senatör heyetini Türkiye’ye, diğer tüm Amerikalı dostlarımız gibi, milli manevi değerlerimizi tanıtmak, milletimizin global barışa ve insanlığa hizmet için neler yaptığını yerinde göstermek için götürmüştük. Onlar ise daha Türkiye’deyken böyle bir tasarı hazırlamayı aralarında kararlaştırıp fiiliyata döktüler.

Hepsine gönülden teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu. Senatörlere Türkiye gezisinde eşlik eden Turkuaz Konseyi Başkan Yardımcısı Cemil Teber de “En çok eğitim faaliyetlerinden ve muhatap oldukları kimselerdeki samimiyetten etkilendiler.” dedi. Kaynaklar, Senato’nun kararının eyalet ve Senato üst düzey yönetimince imzalanmış resmi nüshalarından birinin 1999’dan bu yana Pensilvanya’da ikamet eden Fethullah Gülen’e ulaştırılmak üzere Gülen Enstitüsü’ne teslim edileceğini bildirdi.

CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu