Haberler

Çin, Varyag’ı pilot eğitiminde kullanacak

SeaNews Turkey’de yer alan habere göre Çin, Ukrayna’dan kabuk olarak satın aldığı ilk uçak gemisinin restorasyonunu tamamlayarak hizmete sokmak üzere.

Restorasyon, eski adı VARYAG olan uçak gemisinin tüm yaşam mahalli ve çalışma alanları, makina dairesi, seyir sistemleri, jeneratör sistemlerini kapsayan geniç çaplı bir elden geçirmeyi kapsıyor. Asansör ve uçuş güvertesinde hala çalışma yapılması gerekli, ancak restorasyonun ne zaman tamamlanacağı henüz beklli değil.

ABD Savunma Bakanlığı geminin pilotlar için eğitim amaçlı kullanılmak üzere her an hizmete sokulabileceğini açıkladı. Bu da çin ordusunun geniş çaplımodernizasyon sürecinde önemli bir dönüm noktasını oluşturuyor.

Çin, uçak gemisini 1998 yılında satın almış, makinesi ve dümeni olmayan gemiyi yedek çekerek Dalian tersanesine götürmüştü. Geminin iç bölümlerindeki çalışmaların yaklaşık 4 yıl sürdüğü bildiriliyor.

Restorasyon tamamlandığında gemi, tüm işlevleriyle çalışır hale gelecek ve Çin’in kendi üreteceği uçak gemileri için teknisyenlerine eğitim amaçlı kullanılacak.

SeaNews Turkey

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu