Haberler

Herkese aynı ilaç devri bitiyor

Son yıllarda tıbbın birçok alanında görülen ‘bireyselleştirilmiş ilaç tedavisi’ uygulaması artarak devam ediyor.Özellikle kanser alanında yapılan çalışmalarda hastanın hangi ilaca karşı daha iyi tepki verebileceği hesaplanıyor ve ona göre uygun ilaç devreye sokuluyor.

Eskiden herkese aynı ilacı verdiklerini söyleyen Tıbbî Onkoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Pınar Saip, ölümlerin 5. sıradaki sebebinin ilaçlardaki yan etkiler olduğunu hatırlatarak, “Hastalarda ilaç yan etkisini tahmin edebilmek, hastaya uygulayacağımız tedaviyi daha güvenli hale getiriyor. Tedavi öncesi alınacak kan ile kişinin ilaçla ilgili metabolizması tespit ediliyor. Ona göre ilaç veriliyor. İleride insanların ilaca duyarlılığı önceden ölçülerek, kredi kartı gibi bir karta yüklemek mümkün olacak.” dedi. Saip, son dönemde meme kanseri başta olmak üzere, akciğer kanseri ve lenfomaların tedavisinde kişiye özel ilaçların tercih edildiğini söyledi.

Kişiye özel ilaç için araştırmaların devam ettiğini kaydeden Prof. Dr. Pınar Saip, 3. Tıbbî Onkoloji Kongresi’nde bu konuyla ilgili bilgi verdi. Burada amacın “hastaya en çok etkili olacak ilacı en az yan etkiyle neden olarak uygulamak” olarak açıklayan Saip, onkoloji alanında bazı bireyselleştirilmiş ilaçların (farmakogenetik) uygulamaya girdiğini aktardı.

Sağlık

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu