Haberler

Üçüncü çocuk için teşvik primi 10 bin dolar olacak

Nüfus azalması sorununu çözmeye çalışan Ukrayna’da hükümet gelecek yıl çocuk sahibi olan ailelerin teşvik primi arttıracak. 2011 bütçesini hazırlayan hükümet, yeni bütçe tasarısında çocuk yapan ailelere verilen primlerin artırılması üzerinde çalışıyor.

Yeni bütçe onaylanarak yasalaşırsa devlet, çocuk sahibi olan ailelere; ilk çocukta 2 bin 250 dolar, ikinci çocukta 4 bin 600 dolar, üçüncü çocukta ise 9 bin 200 dolar prim verecek.

Ukrayna devleti hâlihazırda ise ilk çocukta yaklaşık bin 500, ikincide 3 bin, üçüncü çocukta ise yaklaşık 6 bin dolar doğum teşviki veriyor.

Ukrayna’da ayrıca doğum öncesi ve sonrası bütün hastane masrafları da devlet tarafından karşılanıyor. Para yardımları ise çocuk doğduğu andan itibaren aile tarafından verilen bir banka hesabına yatırılmaya başlanıyor. Ödemeler ise yaklaşık bin dolar kadar peşin kalan kısmı da belirli periyotlarda taksitle ödeniyor. Aylık taksitler halinde yapılan ödemeler ilk çocukta bir yıl, ikinci çocukta iki yıl, üçüncü çocukta ise üç yıl sürebiliyor.

UKRAYNA NÜFUSU HIZLA KAN KAYBEDİYOR

Ukrayna’nın bağımsızlığını kazandığı 1991 yılında 50 milyonun üzerinde olan nüfusu hızla azalıyor. Geçen 20 yıl zarfında nüfusu 45 milyon seviyesine düşen ülkede en son nüfus sayımı 2001 yılında yapılmıştı. Ukrayna’da bu yıl yapılması beklenen nüfus sayımı kaynak eksikliği nedeniyle 2012’ye ertelendi.

Ukrayna nüfusu, Birleşmiş Milletler (BM) kayıtlarında 1 Mayıs 2010 itibariyle 45 milyon 888 bin kişi olarak gözüküyor.

BM, Ukrayna nüfusunun 2030’da 39 milyona ve 2050 yılında ise 31 milyonun altına düşmesini öngörüyor.

 

Yunus Erdoğdu Kiev Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu