Haberler

[Özel] Tekalan’a, Ukrayna’da fahri profesör unvanı verildi

Ukrayna’nın en köklü üniversitelerinden Kiev Boris Grinçenko Üniversitesi tarafından, Fatih Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan’a “Fahri Profesör” unvanı verildi.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Milli Grinçenko Üniversitesi’nin kurucusu Boris Grinçenko’nun 174’üncü doğum günü münasebetiyle düzenlenen Üniversite Günü törenine, üniversite rektörleri, akademisyenler ve çok sayıda öğretim görevlisi katıldı.

Kiev Boris Grinçenko Üniversitesi Rektör Viktor Ognevyuk yaptığı açılış konuşmasında davetlerine icabet eden Şerif Tekalan’a teşekkür ederek sahneye davet etti.

Ukrayna ve Türkiye eğitim ilişkilerin gelişmesine yaptığı katkılardan dolayı teşekkür eden Rektör Viktor Ognevyuk meslektaşı Şerif Ali Tekalan’a düzenlenen törende fahri profesörlük cüppesi giydirdi ve üniversitenin Senato Kurulu kararıyla verilen “Fahri Profesörlük” diplomasını fahri profesörlük diplomasını takdim etti.  

Şerif Ali Tekalan yaptığı konuşmada yoğun programına rağmen Ukraynalı dostunun davetine icabet ettiğini belirtti.  Türk kültürü ve adetleri hakkında kısa bir bilgi veren Tekalan, Fatih Üniversitesi bünyesinde Ukrayna Dili ve Edebiyatı Bölümü açılması için çalışmalarına başlayacaklarını bildirdi.

Boris Grinçenko Üniversitesi’nin geleneksel olarak kutladığı 138’inci Üniversite Günü’ne öğrenciler yaptıkları gösterilerle renk kattı.

 

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu