Haberler

Kazakistan’da alkol tüketimi yüzde 20 düştü

Orta Asya’nın en büyük ülkesi olan Kazakistan’da alkol tüketiminin yüzde 20 oranında düştüğü belirtildi. Kazakistan’da yıllık ortalama alkollü içecek tüketiminin 7 milyon ton olduğu ve son 5-6 senede ülkede alkol tüketiminin ise yüzde 20 oranında azaldığı tespit edildi.

Alkollü içeceklerin tüketiminin daha da azaltılması için Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) daha da artacağı açıklandı. Kazakistan Maliye Bakanlığı Vergi Dairesi, 1 Aralık 2011 tarihinden itibaren içki ürünlerine uygulanan özel tüketim vergisi tutarlarının artırılacağını açıkladı.

KazAlko Alkollü İçecek Üreticileri Derneği Başkanı Amirjan Kaliyev bakanlık tarafından yapılan bu açıklamadan sonra alkollü içeceklerin fiyatlarında artış olacağını ve bu nedenden dolayı tüketimin daha da azalacağını söyledi.

Öte yandan Resmi Gazete’de Kazakistan Hükümeti tarafından onaylanan yeni vergi yasası değişikliklerine göre, 2013 yılına kadar aşamalı olarak tütün ürünlerine uygulanan özel tüketim vergisi tutarlarının yüzde 55 oranında arttırılması planlanıyordu.

Hüseyin Güngör – Alamatı – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu