Haberler

Rusya yurtdışında askeri üs arıyor

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, yurtdışında askeri üsler kurmayı düşündüklerini belirtti.

Daha önce Rus basınında çıkan haberlerde Kremlin’in başta Suriye olmak üzere bazı ülkelerde askeri deniz üssü kurmayı planladığı iddia edilmişti.

Rusya’nın Nijegorod bölgesindeki Gorohovvetski askeri poligonunda incelemelerde bulunan Medvedev, yurtdışında Rus askeri üslerinin kurulmasıyla ilgili konuyu gözden geçirdiklerini belirtti. Rusya lideri, “Bunun için kolay olmayan siyasi diplomatik çalışmalar yapmak lazım. Üs kurmak istediğimiz ülkeler bizi kendi güvenlikleri açısından gerekli görmeli. Sizden saklamıyorum, konuyla ilgili bazı düşüncelerimiz var, ancak bunları belirli gerekçelerle yüksek sesle ifade etmiyorum” dedi.

Sovyetler Birliği döneminde, 1970 ve 1980’li yıllarda Avrupa, Güney Amerika, Afrika ve Güneydoğu Asya’da bulunan onlarca üssünü kapatan Moskova, yeniden askeri varlığını güçlendirmeye çalışıyor. Rusya’nın Libya, Yemen ve Suriye’de deniz üsleri ile ilgilendiği biliniyor. Suriye’nin Tarsus limanında bulunan askeri üssünü 2011’de modernize etmek isteyen Moskova, Ukrayna Sivastopol’da bulunan askeri üssü ile ilgili anlaşmayı da doğalgazda yüzde 30 indirim karşılığında 25 yıl daha uzatmayı başarmıştı.

Rus haber ajansı Ria Novosti, geçen hafta üst düzey bir askeri yetkilinin Hint Okyanusu dahil, Rusya deniz kuvvetlerinin bazı bölgelerde askeri üslerinin olması gerektiği ile ilgili açıklamasını hatırlattı. Çeşitli silah ve askeri teknolojiyi inceleyen Medvedev poligon kampında çadırları gezerek klima sistemlerini kontrol etti. Rusya başkanı, poligonun sağlık, mutfak ve yemekhane çadırlarını da gezdi. Subaylarla yaptığı konuşmada Medvedev, 2012 yılından itibaren askeri maaşlara da üç misli zam yapacakları müjdesini verdi.

(CİHAN)

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu